Ayıkla pirincin taşını!..

Vaka sayıları öyle boyutlara vardı ki gerilim had safhada. Ülkemize mutasyonlu virüs bulaşmış olabilir” diyen Tabipler Birliği, tam kapanma talep etti. Kritik eşiğin aşıldığı bildirildi.

Vaka sayıları öyle boyutlara vardı ki gerilim had safhada. Ülkemize mutasyonlu virüs bulaşmış olabilir” diyen Tabipler Birliği, tam kapanma talep etti. Kritik eşiğin aşıldığı bildirildi.
Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, “Bulaşı kontrol altına alamıyoruz” uyarısı yaparken, Başbakan Yardımcısı Arıklı, “Üst Komite tam kapanma önerirse, buna direnmeyiz” dedi.
Kısacası Star Kıbrıs’ın bugünkü manşetinde de belirtildiği gibi virüs kontrolden çıktı.
Dün ülke genelinde akşam ezanından sonra Türkçe ve İngilizce olarak sokağa çıkılmaması yönünde çağrı yapılıyordu.
Diğer taraftan çok geç de olsa artık bir şeyler yapmanın zorunlu olduğunu anlayan iş dünyası, her şeyi devletten ya da Türkiye’den beklemenin ne kadar yanlış olduğunu sonunda kavradı.
Aşının temin edilmesi için para toplanması yönünde çağrılar sürekli artıyordu.
Aslında şu anki vakalar açısında bile dünyaya göre iyi bir konumdayız. Ancak öyle bir organizasyon eksikliği var ki, bir çuval incir en iyi uygulamada bile berbat ediliyor.
PCR testlerinin artırılması olumlu bir hamleydi. Elbette bu testler yapılırken Sağlık Bakanı gelip orada insanlara sıraya dizecek değildi.
Burada sıraya giren insanların da acaba sosyal mesafeyi gözetmek için bir çaba harcaması gerekmez miydi?
Evet hükümetin PCR testinde bir organizasyon sorunu var. Bunu kabul edelim. Zaten bu hata dün fark edildi ve test yapılan yerlerin sayısı artırıldı.
Ama Allah aşkına elimizi vicdanımıza koyalım. İğneyi kendimize çuvaldızı hükümete batıralım. Sosyal mesafeyi göz etmeden sırada birbiriyle temas kuran vatandaşların hiç mi kabahati yok.
Kimse halk dalkavukluğu yapmasın. Vatandaşın da hatası varsa bunu söylemek, uyarmak boynumuzun borcudur.
Sonunda korkulan oldu. Lefkoşa Fuar Alanı'nda yaptırdığı PCR test sonucunun pozitif çıktığını açıklayan bir vatandaş, sosyal medyadan temaslılarına çağrıda bulundu.
Sorarım size, şimdi ne olacak?
Ayıkla pirincin taşını… Tabii ayıklayabilirsen…

Anlaşılan o ki bu kapanma kararını biz tam olarak kavrayamadık. İşin ciddiyetinin henüz farkında değiliz. Kapanmayı da hala daha mangal zamanı olarak değerlendiriyoruz.
Bu gidişle Bulaşıcı Hastalıkları Üst Komitesi yarın öbür gün tam kapanma kararı alırsa, kimse ah vah demesin, oturup ağlamasın.
Şimdiden belirtelim. Gidilecek köyün minaresi belli oldu. Bizden söylemesi…
Bu haber 4309 defa okunmuştur

:

:

:

: