Kıbrıs’ta yeni dönem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dr. Berna Çelik Doğruyol, Ada TV’de çarpıcı açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dr. Berna Çelik Doğruyol, Ada TV’de çarpıcı açıklamalar yaptı.
1970’lerden bu yana federasyon temelinde sekiz plan hazırlandığını ancak hepsinin de Rumlar tarafından reddedildiğini ifade eden Doğruyol, “Genel Sekreter Guterres, 5+BM toplantısında iki devletliliği dinlemeye hazır olduğu mesajını bize iletti. Elde edilecek sonuca göre, mutabık kalındığı takdirde Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararlarda değişiklik yapılacağı bize söylenmiştir” dedi.
Bugüne kadar iki devletliliğin asla gündeme gelemeyeceğini söyleyenlerin ezberini bozan Doğruyol, BM Genel Sekreteri’nin önemli bir tespitine de yer verdi.
Sözcü Doğruyol, “Guterres de zeminde geri dönüşü mümkün olmayabilecek değişiklikler yaşandığını ve mevcut statükonun sabit olmadığını, iki halkı birbirlerine yabancılaştığını raporlarında net bir şekilde belirtti” diye konuştu.
Tüm bu açıklamalar 5+BM konferansının sürpriz gelişmelere açık olduğunu bize gösteriyor.
Kıbrıs meselesindeki yeni döneme ilişkin tavrını her fırsatta açık bir şekilde ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar da “Biz gidip Rum'a yama olmayız. Yama olmamak için de her türlü cesareti göstereceğiz” diyor.
O halde Kıbrıs Türk halkına düşen de yarım asırlık ezberleri bozan Cumhurbaşkanı Tatar’ın arkasında durmak, yeni açılan sayfaya yazılacakları beklemektir.
50 yıldır Kıbrıs meselesiyle ilgili yazılan, söylenen tüm sözler artık hükmünü yitirmiştir.
Öğretilmiş bir çaresizlik içinde yıllardır kıvranan bu halk, federasyon dışında başka bir seçenek olabileceğini söyleyen bir siyasi irade ile ilk kez karşılaştı.
Peki o halde bugüne kadar neden federasyon görüşmelerinde ısrar edildi?
1963’te Kıbrıs Türklerinin ortak devlette gasp edilen haklarının alınması için 1974’te, 1980’de mücadele edildi. 1990’lar da bu mücadeleyle sürüp gitti.
Bu süreçte hazırlanan sekiz federasyon planı da Rumlar tarafından reddedildi.
Son olarak 2004’te Annan Planı’nda reddedilen çözüm bize gerçeği göstermeye yetmedi.
Ta ki 2017 yılına, Crans Montana’ya kadar.
Crans Montana’da yaşanlar, gerçeğin dışa vurumudur.
Artık federasyon temelli görüşmelerde bu gök kubbede iki tarafın da birbirine söyleyecek sözü kalmamıştır.
Şimdi yeni sözler söylemenin zamanıdır. Bize düşen de bu sözleri söyleyecek lider olan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ardından tek yürek olarak hizalanmaktır.
Kurtuluş için başka çare yoktur. Bizden söylemesi…

Bu haber 5173 defa okunmuştur

:

:

:

: