Biden ve Erdoğan görüşmesi ne zaman?

Biden ve Erdoğan’ın görüşmesi henüz gerçekleşmedi. Tabi ki bu görüşme gerçekleşmeyince ortaya bazı tartışmalı konuların ne olacağı hakkında dedikodular dönüp dolaşmakta.

Biden ve Erdoğan’ın görüşmesi henüz gerçekleşmedi. Tabi ki bu görüşme gerçekleşmeyince ortaya bazı tartışmalı konuların ne olacağı hakkında dedikodular dönüp dolaşmakta.
Bu konular neler bir bakarsak?
- S400
- ABD’nin YPG desteği ve silah yardımları
- FETÖ terör örgütünün liderinin iadesi
- Halkbank Davası
- İnsan Hakları konuları
- Libya – Suriye- Doğu akdeniz konuları


Yukarı da bahsettiğimiz konular hem sıcak hemde can alıcı konulardır. Tabi bu konular varken halen biden ve erdoğan görüşmesinin gerçekleşmemesi bu sorunların daha da büyüyeceğini anlamına mı geliyor? Diye soranlar var. Acaba görüşmeyecekler mi diye soranlar da var.
Bu konu ele almakta fayda görüyorum.
Obama dönemine baktığımızda aynı böyle bir dönem yaşanmıştı. ABD başkanlarının geleneğine baktığımızda ilk geldikleri gibi dünya liderlerini telefonla ararlar. İlk temaslarını böyle gerçekleştirirler. Trump döneminde ise Obama dönemine göre daha erken bir telefon görüşmesi Ankara ve Washington arasında sağlanmıştı.
Tabiki bu demek değil ki Ankara ve Washington arasında bugün kriz var. 1-2 hafta içerisnde telefon görüşmesi gerçekleşecektir.
Lakin önemli bir konu da var. ABD Başkanı Göreve gelir gelmez ilk aradığı ülkelere baktığımız da Komşuları , ya da ittifak kurduğu ülkeler var. Mesela ;İngiltere, kanada , Meksika, İsrail gibi ülkeleriin liderleriyle görüştü. Çin lideri ile de bir telefon görüşmesi yaptı 10 şubat 2021 de . İsrail liderini bile birkaç gün önce aradı. 4 hafta geçmişti. Sonra bir arama geldi.
Biden ve Erdoğan görüşmesi geçikince de böyle söylentiler gün yüzüne çıkıyor. NATO görüşmesi önümüzde ki günlerde var.Çok sıcak konular var GARA operasyonu sonrasında halen bir görüşme olmaması da dikkat çekici.
Lakin Çavuşoğlu ve Blinken görüşmesi GARA operasyonu sonrası yapıldı. Ortak terör deklarasyonu çıktı.Terör örgütü PKK bu deklarasyonda geçiyor lakin YPG konusuda ortada.
İşte bu noktada Türkiye ve ABD nin terör konusunda ayrıma giriliyor.
YPG ye silah taşınması da son günlerde olmuştu. Olmaya da devam edeceğe benziyor. Trump yönetimin aksine daha da sıkı ilişkilerin bu dönemde gerçekleşeceğini BİDEN’ın sözlerinden anlıyoruz.
Yardımın devam edeceği gün gibi ortada. O yüzden türkiye ve abd arasında ki terör konusu daha da büyüyeceğe benziyor.
Yukarı da saydığımız başlıklar BİDEN döneminde de sıcak kalmaya devam edeceğe benziyor. GARA operasyonu sonrasında 13 şehidimizin gelmesi ve ABD yönetiminden gelen açıklamaların Türkiye’yi tatmin etmemeesi tansiyonu yükseltti.
Bugünlerde Twitter ve diper sosyal medya mecralarından Türkiye ‘ye karşı ve iktidar partisine karşı saldırılar mevcut. En önemlisi bir hollandalı siyasetçi olan GEERT WİLDERS ın ağır ifadeleri ortada. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Diplomasi nezaketinden yoksun bir açıklama. İnsanı duygulardan yoksun bir açıklama.
O yüzden Terör konusunda bir olmamız gereken bir dönemde dışarıdan gelen bu açıklamalara millet olarak tek ses olmamız gereken bir dönem . Sıcak başlıkların bulunduğu bir dönem. Aklı Selim bir şekilde bu dönemi atlatmamız gerekmektedir. GARA operasyonunda müttefkimiz dediklerimiin yanımızda olmaması ve bu konuda bir elin parmağını geçmeyecek şekilde bizlere destek olan kardeş ülkeleri de bu şekilde gördük. O yüzden yolumuza millet olarak sımsıkı kenetlenerek ilerlememizde payda vardır.
KKTC’NİN YENİ DÖNEMİ
Kıbrıs konusunda atılan adımlar son dönemlere kıyasen uluslarararası alanda ses getirdi. Getirmeye de devam edecektir. Yıllardır süren müzakerelerden federasyon tezine sonuç alınmaması ortadadır. Ayrıca ANNAN planında KKTC ‘den evet çıkmasına rağmen GKRY den hayır çıkması zaten bugün gelinen noktanın temellerini oluşturmaktadır.
O yüzden son dönemde ki gelişmeleri iyi okumak ve iyi anlamak gerekmektedir.

Bu haber 55565 defa okunmuştur

:

:

:

: