Kamunun saltanatı sallanıyor!

Kamuda örgütlü dört sendika, özel sektör çalışanlarına destek vermek amacıyla dün 2 saatlik genel grev yaptı.

Kamuda örgütlü dört sendika, özel sektör çalışanlarına destek vermek amacıyla dün 2 saatlik genel grev yaptı.
Daha önce hiç şahit olmadığımız böyle bir eylem, hepimizin ezberini de bozdu.
Çünkü son bir yılda 5 bin işyeri kapanırken, 50 bin özel sektör çalışanı işsiz kalırken, sendikalar kamuda maaşların peşine düşmüş, istenen en küçük fedakarlık karşısında bile hükümeti tehdit etmişlerdi.
Ancak artık kaynaklar tükendi.
Sendikalar, özel sektör var olmadan kamunun da var olamayacağını, özel sektörün üretimi, vergi ödeme gücü olmadan kamuda maaşları da alamayacaklarının farkına vardılar.
Kamuda yetkili dört sendika başkentte eylem yaparken, turizm çalışanları da “Açız Aç, Kiramı Ödeyemiyorum, Memur Olmak İstiyorum” pankartlarıyla Meclis’e yürüyordu.
Ne demiş eskiler. “Biri yer biri bakar, kıyamet bundan kopar…”
Kamudaki saltanata karşı, açlık sınırında dayanmaya çalışan özel sektör çalışanlarının bu perişan hali artık daha fazla devam edemez.
Maliye Bakanı Dursun Oğuz, çalışamayan sektörlerdeki söz verilen 1500 TL’lerle ilgili 58 bin kişinin başvuruda bulunduğunu açıkladı.
Ancak daha listeler netleşmedi. Kime ödenecek, kime ödenmeyecek? Bunu kimse bilmiyor.
Yaptığı başvurunun sonucu bekleyen 58 bin kişinin şu andaki birinci gündemi bu.
Maliye’nin kasasında da bu ödemelerle ilgili para olmadığı ifade ediliyor.
Peki o halde sofrasına iki lokma ekmeği götüremeyen özel sektör çalışanlarına 1500 TL’leri ödemekte güçlük çeken hükümet, son yedi sekiz ay içinde nasıl olur da karantina otellerine 120 milyon TL’yi ödedi?
Bu para otellere ödeyerek “karantina turizmi” başlatmak yerine “açız” diye devlete başvuran herkese 1500 TL’yi ödese daha adil olmaz mıydı?
Sağlık Bakanı Ünal Üstel dün yaptığı açıklamada yavaş yavaş ev karantinası uygulamasına geçildiğini ifade ederek, aşı programını açıkladıktan sonra 20-25 Mart arası tamamen karantina oteli uygulamasının terk edileceğini açıkladı.
Bu konuda geç bile kalındı.
Özel sektör çalışanlarının desteklenmesi için “kaynak yok” çıkışına bir kenara bırakarak, artık devletin kaynağı nerelere harcadığını sorgulama vakti de geldi. Bizden söylemesi…

Bu haber 8985 defa okunmuştur

:

:

:

: