Koyun can derdinde Kasap et derdinde!..

Türkiye Merkez Bankası Başkan değişikliği ardından dövizin bir gecede fırladığını görünce ‘bir bu eksikti’ dediğinizi duyar gibiyiz.

Türkiye Merkez Bankası Başkan değişikliği ardından dövizin bir gecede fırladığını görünce ‘bir bu eksikti’ dediğinizi duyar gibiyiz.
Hafta sonuna 10 TL bandında giren İngiliz Sterlini yüzde 10 artışla 11 TL’ye dayanınca halk neye uğradığını şaşırdı.
Bir yandan pandeminin bir yıldır ekonomi üzerindeki yarattığı olumsuz etkiler, diğer yandan bir gecede yüzde 10’luk devalüasyon, çarşı pazarı allak bullak etti.
Ada TV’de konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, pandemi döneminde 5 bin işletmenin kapandığını, 50 bin çalışanın da işsiz kaldığını açıkladı.
Toplam işgücünün yüzde 35’ine denk gelen bu işsizlik rakamları, ülkenin geldiği durumu gözler önüne seriyor.
“Esnaf ülkeyi terk etmek isteyecek noktaya geldi. Eski halimize dönmek en iyimser tahminle 5 yıl alır” diyen Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Gündem Özel programında çarşı pazarın durumunu özetledi.
Hükümet kamu ödemeleri konusunda yaşadığı kaygıyı esnaf için hissetmediğinden yakınan Kanber, işin sırrını çözmüş.
“Eylem yapan, sokağa inen istediğini alıyor. Anlaşılan hükümetin anladığı yöntem bu” diyen Kanber, esnafın da yakın gelecekte sokağa ineceğinin sinyalini veriyordu.
Peki haftanın ilk günü bir yandan dövizdeki yükseliş, diğer yanda ekonomide kara tablo sürürken, sorunlara çare bulması gereken Meclis ne yapıyordu?
Ne yazık ki Meclis dün nisap sağlanamadığı gerekçesiyle toplanamadı.
Çünkü iktidarıyla, muhalefetiyle milletvekilleri dün Meclis’te köşe kapmaca oynuyorlardı.
Kişisel hırslar, menfaatler Meclis’in toplanmasını engelledi. Bugün toplanıp toplanmayacağı da belirsiz.
Bu manzaraya bakan halk ise öfkeli.
Sorunların çözüm yeri olan Meclis’te yaşanan kayıkçı kavgası vatandaşı huzursuz ediyor.
Meclis’teki tartışmalar ile vatandaşın gündemine bakılınca söylenecek tek söz şu: Koyun can derdinde, kasap et derdinde…
İktidarın yaşadığı nisap sorununu fırsat bilip Meclis’in toplanmasına geçit vermeyen muhalefet bu işten karlı çıkmayacak. Bunu şimdiden söyleyelim.
Çünkü bu manzara karşısında yıpranan sadece iktidar değil, muhalefetiyle hükümetiyle tüm siyaset kurumudur. Bizden söylemesi…
Bu haber 10773 defa okunmuştur

:

:

:

: