Bir zamanların o Kıbrıs’ını unutturamazsınız!..

Ve tartışılan dizi Bir Zamanlar Kıbrıs dün TRT’de ilk bölümle ekrana geldi. Hepimize duygulu anlar yaşattı.

Ve tartışılan dizi Bir Zamanlar Kıbrıs dün TRT’de ilk bölümle ekrana geldi. Hepimize duygulu anlar yaşattı.
Dizi 1963 Kıbrıs’ına hepimizi götürdü.
Türkler ve Rumlar yan yana sorunsuzca yaşarken, sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar.
Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir.
Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir.
Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer.
Gerçek olaylardan yola çıkılan hikâyede Rauf Denktaş-Dr Küçük ve aileleri, Makaryos ve diğer Rum liderler ile dizide bolca boy gösterecek.
Dizinin başladığı tarih de çok önemli. Çünkü 1 Nisan Kıbrıs’tan önce İngilizleri kovmak sonra da Kıbrıs Türklerini yok ederek adayı Yunan yapmak için Rum-Yunan ikilisi tarafından kurulan EOKA terör örgütünün ilk bombayı patlatarak faaliyete geçtiği gün. 1 Nisan 1955’te yakılan ateş, 1974’teki mutlu barış harekatında söndürülene dek bu toplumu yaktı kavurdu.
TRT’nin böyle bir günde ilk bölümünü yayınladığı dizi, bugün geçmişte yaşananları unutmak üzere olan genç kuşağa o yıllarda neler yaşandığını hatırlatmak için önemli bir eylem olmuştur.
Madem çocuklarımıza kitaplarla okutarak o yıllara anlatmak güçlük çekiyoruz, elbette televizyon dizileriyle o yıllarda neler yaşandığını aktarmak önemli bir görevdir.
TRT’nin böyle anlamlı bir günde içinde Kıbrıs’ta Türklerin verdiği varoluş ve özgürlük mücadelesine de atıfta bulunulan bir dizinin yayınına başlamasına söylenecek tek söz vardır. Tebrikler TRT…
Ancak bu dizi bazı kesimleri o kadar rahatsız etti ki, önce dizinin galası eleştirildi. Parmağının arkasına saklanan bazı çevreler, bu dönemde 250 kişilik gala olur mu diye isyan etti.
Sanırsınız ki niyetleri sağlık, pandemi…
Ama sonra asıl niyet ortaya döküldü. Neymiş efendim? Bu dizi iki halk arasında düşmanlık tohumları ekecekmiş.
Kusura bakmayın ama Kıbrıs’ta iki halk arasındaki düşmanlık tohumları bu diziyle başlamadı. Bu tohumların nasıl ekildiğini gösteren bu dizi sizi niye rahatsız etti. Rum zihniyeti bu diziye içerleyebilir ama sizi niye rahatsız etti.
Bu halka çektiği acıları unutturamazsınız. Bu halka o kayıpları, yaşananları olmamış gibi yapın diyemezsiniz…
Bir Zamanlar Kıbrıs ilk bölümüyle yurtseverleri mest etti. Bazılarının da maskesini fena halde düşürdü. Bizden söylemesi…Bu haber 13113 defa okunmuştur

:

:

:

: