Bu devirde artık her koyun kendi bacağından asılmıyor!

Dün güne damga vuran iki önemli gelişme vardı. Birincisi uzun zamandır tartışılan evde karantinayla ilgili gelişmeydi.

Dün güne damga vuran iki önemli gelişme vardı. Birincisi uzun zamandır tartışılan evde karantinayla ilgili gelişmeydi.
Covid-19 karantina takip sistemi Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Sağlık Bakanı Ünal Üstel ve ilgili GSM şirketi tarafından imzaladı. “Elektronik Bileklikle Evde Karantina” uygulaması önümüzdeki hafta başlıyor.
İkinci önemli gelişme ise Turizm Bakanlığı’nda gerçekleşen 1.5 saatlik kritik toplantının ardından açıklandı.
12 Nisan tarihiyle ilgili tartışmalar artık bitti. Kapalı devre turizmin bu tarihte başlayacağı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından net bir şekilde açıklandı.
Hangi otellerin kapalı devre ile açılacağı yönünde tekrar bir görüşme yapılacak olsa da artık oyunun kurallara yavaş belirmeye başladı.
Peki bu turizm çarşıda pazarda beklenen turizm midir? Elbette hayır. Çünkü bu turizm bizim bildiğimiz tanıdığımız bir turizm değil. O yüzden zaten adına “kapalı devre” deniyor.
Üç günlüğüne adaya gelecek turistler otellerde dışarı çıkmadan konaklayacak. Her türlü sorumluluk otel sahiplerinde olacak. Üstelik çalışanlar da otelden dışarı adım atamayacak.
Asıl turizm için ise mayıs ayını beklememiz gerekecek.
Turizm Bakanı Ataoğlu, bu konuda yaptığı açıklamada “Kapalı devre sonrasında Mayıs ayında en azından çift aşılı, çift PCR testli kişilerin ülkeye girmesini Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nden talep ettik” diyerek ikinci açılımın da tarihini vermiş oldu.
Ülkede bir gün önce yapılan testlerde 70 vaka, dün yapılan testlerde de 64 pozitif vaka çıkınca haklı olarak herkesi bir korku sardı. Ancak korkunun ecele faydası yok.
Bazıları vakalar böyle giderse kapanmaya gidileceğini söylese de yeni bir kapanmanın sorunlarımıza çözüm olmayacağını bilmeliyiz.
Peki çözüm nedir?
Çözüm elbette test sayısının ve denetimlerin artmasıdır. Kurallara mümkün olan en üst seviyede uyulmasıdır.
Bu konuda Meclis’te kabul edilen yasa da cezaları ağırlaştırarak, belli bir caydırıcılık sağlıyor. Ancak sadece ceza yetmez. Bu konuda vatandaşlar olarak da bizler hassas olmalı, kurallara uymayanları uyarmalıyız.
Devir artık her koyunun kendi bacağından asılacağı bir devir değildir. Bizden söylemesi…

Bu haber 10162 defa okunmuştur

:

:

:

: