Paranoid bozukluk ve federasyoncular…

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, adaya yapacağı ziyaret öncesinde fevkalade önemli mesajlar verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, adaya yapacağı ziyaret öncesinde fevkalade önemli mesajlar verdi.
Cenevre’de düzenlenecek 5+1 zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Tatar’la görüşmek üzere adaya gelen Çavuşoğlu, dün Türkiye’de kritik açıklamalar yaptı.
Türk tarafının artık federasyon modelini görüşmek için masaya oturmayacağını belirten Çavuşoğlu, 'Olmayacak bir şeyi, imkansızı tekrar müzakere etmenin hiçbir anlamı yok. Bu zaman kaybıdır' dedi.
Eminiz ki bu sözler sadece Güney’de değil, içimizdeki federasyoncular tarafından da not edildi. Önümüzdeki günlerde kısır siyaset sahnemizde bol bol malzeme yapılacak.
Annan Planı’nda ortaya çıkan gerçek, Crans Montana’da bir kez daha yüzümüze çarptıysa da bunu görmezden gelen “federasyon seviciler”, Rumların bu adayı Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istemediği gerçeğini hala daha görmezden geliyorlar.
Yarım asırda anlaşılamayan bu gerçeği kabul edememe haline psikoloji bilimiyle uğraşanlar ne der bilmiyorum?
Psikiyatride “paranoid bozukluk” olarak adlandırılan bu hastalık, hastanın gerçeği değerlendirme yetisinin ileri derecede bozulduğu anlamına geliyor.
Bizdeki federasyoncuların da tıpkı paranoid bozuklukta olduğu gibi gerçeği değerlendirme yetisinde ciddi sorun olduğu ortadadır.
En son Crans Montana’da Türk tarafının harita dahil verdiği tüm tavizlere rağmen “Ben bunu halkıma anlatamam” diyerek masadan kaçan Rum lider Anastasiadis, bize gerçeği gösteremediyse Başpiskopos’un sözleri göstermeliydi. Ama biz o zaman da gerçeği göremedik.
Ne demişti o günlerde kendisini çözümü soran gazetecilere Başpiskopos. “Anlasınlar diye Türkçe söylüyorum, çözüm mözüm yok…”
Rum siyasetinde hatırı sayılır bir ağırlığı olan Başpiskopos’un bu sözleri de ne yazık ki bizi rüyadan uyandırmaya yetmedi.
Bugün ne yazık ki varlık nedeni sadece federasyonu savunmak olan siyasi anlayışa küçük bir tavsiyemiz var.
Artık gerçeği görün. Bu milletin sorunlarını odaklanın. “Paranoid bozukluk” olarak adlandırılan bu gerçeği kabul edememe halinden bir an önce uzaklaşın.
Aksi halde bu halkın geleceğini çalmaya devam edeceksiniz. Bizden söylemesi…Bu haber 7308 defa okunmuştur

:

:

:

: