Aklın yolu bir!..

Star Kıbrıs ve Ada TV’nin geçen hafta yaptığı yayınlar sonuç verdi. Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda İngiltere’den KKTC’ye gelecek kişilerin karantina süreleri 14 günden 10 güne düşürüldü.

Star Kıbrıs ve Ada TV’nin geçen hafta yaptığı yayınlar sonuç verdi. Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda İngiltere’den KKTC’ye gelecek kişilerin karantina süreleri 14 günden 10 güne düşürüldü.
“İki doz aşıyı yaptırıp iki hafta içinde altı tane negatif PCR test getiren işadamını bile 14 gün karantinaya alan sağlık sistemi, ülke ekonomisinin bileğine adeta kelepçe vuruyor” diye yazan Star Kıbrıs, İngiltere’den gelen Kıbrıslı Türk iş insanlarının isyanına yer vermişti.
Ülkeye girer girmez 14 gün bileklikle evde karantinaya alınan bir iş insanı, “Yanımda yüzlerce kişi çalışıyor. Bu yapılan ekonomiye kelepçe değil de nedir? Karantinasız giriş başlamıyorsa da iki hafta çok uzun. Süre bir haftaya çekilmeli” diyerek tepkisini dile getirmişti.
Hükümet, Star Kıbrıs ve Ada TV yayınlarından yükselen tepkiyi duydu. Bugünden itibaren İngiltere’den KKTC’ye gelecek kişilerin karantina süreleri 14 günden 10 güne düşürüldü.
Zararın neresinden dönülse kardır. Gönül ister ki bizim bürokratlarımız daha en başından ülke ekonomisini sekteye uğratacak adımlar atmasın. Kararlar alınırken, enine boyuna tartılsın ve uygulamaya öyle geçirilsin.
Ancak ne yazık ki “kervan yolda düzülür” misali bizde pek çok aksaklık yola çıkıldığında düzeltiliyor…
Star Kıbrıs ve Ada TV’nin etkili görüşleri, geçen hafta Cenevre sonrası ortaya çıkan siyasi manzara da büyük yankı buldu.
Bu köşede cumartesi günü çıkan yazıda şu görüşleri savunmuştuk:
“Artık realist olma zamanı geldi de geçiyor bile… Cenevre zirvesinden sonra yapılan yorumlar ışığında işin gerçeğine bakarsak şunu görürüz:
Bütün müzakere masaları bir al-ver süreciyle başarıya ulaştırılır. Bizim yarım asırlık müzakere tarihimizde bugüne kadar Rum tarafına verebileceğimiz bir şey yoktu. O yüzden müzakere masalarında Rum tarafı da bize bir şey vermek istemedi.
Peki yeni dönemde ilişkiler nasıl olacak?
Rumlar yavaş yavaş artık şu gerçeği kabul ediyor. Doğu Akdeniz’deki zenginliklerden Türkiye Cumhuriyeti’nin rızası olmadan rahat rahat faydalanamazlar. Bölgede gerilim, enerji güvenliğini feci şekilde tehdit ediyor.
Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti’nin oluruna ihtiyaçları var. Bugüne kadar Avrupa Birliği eliyle Türkiye’yi Kıbrıs meselesinde rehin almaya çalışan Rum yönetimi yeni dönemde aklını başına devşirmek zorunda.
Ticarette bir kural vardı. Bir mala bir fiyat biçerseniz. 100 lira derseniz. Sonra işinize gelirse 30 liraya satarsınız.
Diplomaside de böyledir. İlk söylenen her zaman geçerli değildir. Kıbrıs Türk tarafı Cenevre’de bir adım attı. Ancak Avrupa Birliği’nin şımarık çocuğu Rumlar, bu adıma karşılık vermemek için direniyor.
Atılması gereken ilk adım Rumların Avrupa ve BM tarafından şımartılmaktan vazgeçilmesidir. Böylece Güney komşumuz ile ayakları yere basan sağlam bir müzakere masası kurulabilir.”
Cumartesi günü yazdığımız bu görüşlere devlet yönetiminin en üst katlarından da destek geldi.
Kısaca aklın yolu bir… Star Kıbrıs ve Ada TV, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da o yolu göstermeye, ülkenin önünü açmaya ışık tutacak.
Görmek isteyenler için o yol çok net. Ancak gözü kapalı olanlar için yapacak bir şey yok. Bizden söylemesi…

Bu haber 2497 defa okunmuştur

:

:

:

: