Rum seçimlerinden çıkarılacak dersler

Rum kesiminde muhafazakar-merkez sağ parti konumdaki DİSİ, seçimi yüzde 27,77'lik oyla ilk sırada tamamladı. Ancak DİSİ, ilk sıradaki yerini korumasına rağmen 2016'daki seçime göre 2,9 puan kaybetti.

Rum kesiminde muhafazakar-merkez sağ parti konumdaki DİSİ, seçimi yüzde 27,77'lik oyla ilk sırada tamamladı. Ancak DİSİ, ilk sıradaki yerini korumasına rağmen 2016'daki seçime göre 2,9 puan kaybetti.
Ana muhalefet ve sol görüşlü AKEL yüzde 22,32'lik oyla seçimi ikinci sırada tamamladı. Fakat o da önceki seçime göre 3,3 puan kaybetti.
Rum milliyetçisi DİKO oyların yüzde 11,3'ünü alarak sandıktan üçüncü çıktı ve bir önceki seçime göre 3,2 puanlık düşüş yaşadı.
Ancak asıl sürpriz aşırı sağcı ve ırkçı ELAM’dan geldi. 2016'da seçim barajını kıl payı geçerek 2 milletvekiliyle temsiliyet kazanan ELAM, oylarını yaklaşık yüzde 83 artırdı. Türkiye ve KKTC karşıtı eylemlerle bilinen ELAM’ın oyları yüzde 3,71'den yüzde 6,78'e çıktı.
Peki bu seçim sonuçları ne anlama geliyor?
Kıbrıs'ta federal temelde bir anlaşmanın olamayacağı artık net olarak ortadadır.
Neden mi?
ELAM ve destekçileri, Kıbrıs'ın tamamıyla üniter bir devlet olma fikrini destekliyor. Kısacası Kıbrıslı Türklere azınlık hakkını dahi layık görmeyen bir zihniyet, Güney’de giderek yükseliyor.
Daha korkunç olanı ELAM, oyları daha fazla genç kesimden alıyor. Bunun da sebebi, aşırı milliyetçiliğin, Yunan hayranlığının, Kıbrıs'ın bir Yunan adası olması düşüncesinin ve EOKA hayranlığının eğitim sisteminde git gide daha fazla yer alması.
Annan Planı döneminde Kıbrıs'ta, Avrupa Birliği'nin de devreye girmesiyle eğitim sistemleri yumuşatılmak istenmişti. Güney’deki seçimleri değerlendirirken o dönemi hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, o dönemde de Rum tarafının eğitim sisteminde yumuşamaya gitmediğini hatırlattı.
Tatar, 'Edindiğimiz bilgilere göre, Rum tarafındaki eğitim sisteminde aşırı ve milliyetçi akımların etkisi daha da yükseliyor. Bu durumu endişeyle izliyorum. Bizim Kıbrıs'ta egemen eşitliğe dayalı iki devlet temelindeki yeni vizyonumuzun ne kadar gerçekçi ve Kıbrıs'ın gerçeklerine uygun olduğunu görüyorum' dedi.
Kıbrıs’ta iki tarafın zorla bir anlaşmaya sürüklenmesinin ne kadar tehlikeli bir gerilime yol açabileceğini Rum tarafındaki seçimlerin ardından daha da net görmeye başladık.
Umarız federasyon söyleminden vazgeçemeyenler de bu gerçeği artık görmeye başlarlar. Aksi halde yarım asır daha boşa kürek çekmeye devam ederiz. Bizden söylemesi…
Bu haber 8586 defa okunmuştur

:

:

:

: