Sınır kapıların kırmızı halı sermekle olmaz!

Ekonominin hali, dün açılan kapılar sırasında Güney’den Kuzey’e geçişler için kırmızı halı serecek boyuta geldiyse vay halimize.

Ekonominin hali, dün açılan kapılar sırasında Güney’den Kuzey’e geçişler için kırmızı halı serecek boyuta geldiyse vay halimize.

Elbette kapıların açılması önemlidir. Elbette TL’nin değer kaybıyla birlikte Güney’den buraya alışveriş için gelenlerin çarşı pazarda bir hareket yaratacağı ortadadır. Bu da esnaf için ciddi bir umuttur.

Ancak bütün umutları buna bağlamak ne derece doğrudur?
Nitekim dün sabah 08.00 ile 12.00 arasındaki rakamlar, kimi siyasilerin iddia ettiği gibi Güney’den Kuzey’e geçişlerde bir izdiham olmadığını ortaya koydu.

Dört saatte Güney’den Kuzey’e 1299, Kuzey’den Güney’e 2 bin 350 kişi geçti. Elbette Kuzey’den Güney’e geçenlerin büyük bölümü çalışmak için geçenler. Ancak yine de Güney’den Kuzey’e beklenen ilgi olmadı.

Ülkede ekonominin çarklarını döndürecek daha büyük para girişlerine ihtiyaç var.
Bu manada İş insanı Ali Özmen Safa’nın ekonomiye 1 milyar dolarlık katkı sağlayacak önerisi de tartışılmaya devam ediyor.

Safa’nın “250 bin dolarlık mal alana, seçme seçilme hakkı 20 yıl olmamak kaydıyla vatandaşlık verelim” önerisini değerlendiren CTP Milletvekili Erkut Şahali, “Böyle fikirlere çok ihtiyaç var” diyerek bir gerçeği teslim etti.

Şahali, şunları söyledi:

“Bu öneri atıl yatırımları ekonominin içine sokmak için ciddi bir alternatiftir. Ancak bu illa ki yurttaşlıkla da olmayabilir. Ancak öneriyi yabana atılır bulmuyorum. Keşke bu konuyu Meclis’te duyarlı bir hükümetle ele alıp, enine boyuna konuşabilseydik. Bizim çalıştığımız yurttaşlık yasasında da ülkeye belli bir oranda yatırım yapana yurttaşlık verilmesi fikri vardır. Ancak bu yatırım miktarı 250 bin doların daha üstündedir. Bu rakamın farklı biçimde formüle edilerek tutarın aşağı çekilmesi mümkün olabilir. Örneğin beyaz kimlik kartıyla bu ülkede yasal ve sınırsız ikamet ve seçme seçilme hakkı hariç tüm yurttaşlık haklarının en az yurttaşlar kadar sahip olunması da ciddi bir alternatif olabilir.”

Kısaca Sayın Şahali, Yurttaşlık Yasası’yla ilgili düzenlemelerin Meclis’te enine boyuna tartışılması gerektiğini söyledi.

Umarız bu çağrı yerini bulur. Ekonomiye yönelik ciddi öneriler Meclis’te tartışılır. Aksi halde sınır kapılarına kırmızı halı sermekle kurtuluş yoktur. Bizden söylemesi…

Bu haber 8455 defa okunmuştur

:

:

:

: