CHP lideri bizdeki solun ezberlerini nasıl bozdu?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, günübirlik KKTC ziyaretinde Cumhurbaşkanı Tatar, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ve tüm partilerin genel başkanlarıyla bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, günübirlik KKTC ziyaretinde Cumhurbaşkanı Tatar, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ve tüm partilerin genel başkanlarıyla bir araya geldi. Türkiye’deki siyasi tartışmalar bir yana ana muhalefet liderinin KKTC mesajı ise netti: “KKTC artık hür ve bağımsız bir devlet olarak tanınmalı.” Kılıçdaroğlu, Doğu Akdeniz’de hem Kıbrıs Türk halkının hem de Türkiye’nin haklarını kararlılıkla koruyacaklarını da sözlerine ekledi.
Kılıçdaroğlu’nun, müzakerelerde güdülen yeni Kıbrıs politikası “egemen eşitlik temeline dayalı iki ayrı devlet” politikasına verdiği destek, bizde federasyonu savunan sol partilerin moralini fena halde bozdu.
CHP liderinin sözleri, Türkiye’de iktidar olan Ak Parti ile her konuda ayrı düşseler de milli dava olan Kıbrıs meselesinde nasıl ortak hareket edildiğini bize gösterdi.
Aslında bu şaşılacak bir şey de değildi. Zira unutmamak gerekir. 20 Temmuz 1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı’nda dönemin CHP lideri merhum Bülent Ecevit, MSP Genel Başkanı merhum Necmettin Erbakan ve Demokrat Parti Genel Başkanı merhum Süleyman Demirel de Kıbrıs davasında birleşmemiş miydi?
Dolayısıyla Türkiye’de milli bir dava olarak görülen Kıbrıs meselesinde Kılıçdaroğlu’nun da CHP geleneği dışına çıkması beklenemezdi. Öyle de oldu.
Sol partiler; Kılıçdaroğlu’nun yeni Kıbrıs politikasına verdiği destekten rahatsızlık duyduğunu gizlemedi.
TDP Başkanı Cemal Özyiğit Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyonu savunduklarını belirtirken, “Bu konuda düşüncelerimiz farklı olabilir. Ancak bizim de bunca yıldır birikimlerimizden, yaşadıklarımızdan, gözlemlediklerimizden çıkardığımız sonuç budur” dedi.
CTP lideri Erhürman da Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde “Siyasal eşitlikten” söz etti. Ancak bu sözler, “hür ve bağımsız bir devletten” söz eden Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin çok gerisinde kaldı.
YDP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı ise Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde egemen eşitlik temeline dayalı iki ayrı devlet tezine ilişkin verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek söze başladı.
Kısaca Kıbrıs’ta solun CHP’den alması gereken dersler olduğu ortaya çıktı.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’de neredeyse her meselede iktidara muhalefet de olsa milli meselelerde nasıl birlik olunacağını gösterdi.
Umarız bu bizim partilerimize de örnek olur. Aksi halde ulusal meselelerde birliğini sağlayamayan bir ulusun ayakta kalmasına da imkan yoktur. Bizden söylemesi…
Bu haber 7918 defa okunmuştur

:

:

:

: