Altın Konut önerisiyle gençlere büyük fırsat!

İş insanı Ali Özmen Safa’nın ortaya attığı, “250 bin dolarlık mülk alana vatandaşlık verelim ama seçme seçilme hakkı olmasın. Bu şekilde ülkeye 1 yılda 1 milyar dolar girer” önerisi tartışılmaya devam ediyor.

İş insanı Ali Özmen Safa’nın ortaya attığı, “250 bin dolarlık mülk alana vatandaşlık verelim ama seçme seçilme hakkı olmasın. Bu şekilde ülkeye 1 yılda 1 milyar dolar girer” önerisi tartışılmaya devam ediyor.
Önceki gün Ada TV’de Safa’nın önerisiyle ilgili bazı endişelerini paylaşan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Yabancıya satılan mülkün sayısı, Kıbrıs Türk halkının mülk sayısını geçerse ne yaparız” diye sormuştu.
Nitekim yabancının piyasaya girişiyle de konut fiyatlarında gözle görülür bir artışın olacağını dile getiren Özyiğit, “Hayata daha yeni atılan, evlenen Kıbrıs Türk genci, fiyatların bu şekilde yükselmesiyle nasıl ev sahibi olacak” diye sordu.
Ada TV ekranlarında dün bu sorulara yanıt veren iş insanı Ali Özmen Safa, çok çarpıcı bir öneri daha ortaya attı.
Safa, “250 bin dolarlık ev alan yabancıya vatandaşlık” olarak özetlenebilecek Altın Tapu önerisinin ardından, evi olmayan Kıbrıslı Türkler için de “Altın Konut” önerisini ortaya attı.
Hem Cemal Öziyiğit’in endişelerini giderecek, hem de ev sahibi olmayı bekleyen Kıbrıslı Türklerin hayallerini gerçeğe çevirecek öneri, Altın Tapu’nun devamı şeklinde.
Vatandaşlık karşılığı 250 bin dolara satılacak konut için inşaat şirketinin de verilecek her kimlik için devlete bir katkı koyması gerektiğini ifade eden Safa, bu kaynağın ev sahibi olmayan gençler için kullanılabileceğini belirtti.
Safa şunları söyledi:
“Devlet arazi verecek. Şu anda gençlere zaten arazi veriliyor. Ama üzerine ev yapamıyorlar. Çünkü parası yok. O bitmiş bir ev istiyor. 2 oda 1 salon sosyal konutun maliyeti diyelim ki 30 bin dolar. Bunun yarısını Altın Konut projesinde sattığı her konut için inşaatçı karşılayacak. Kalan 15 bin doları da banka kredi olarak verebilir. Bu yöntemle Altın Tapu ile her ev satıldığında bir tane de Kıbrıslı Türk ev sahibi olur.”
Safa, bu sosyal konutlara sahip olunması için bir takım kriterler de koyulabileceğini belirtti. Bu evleri alanlar satamayacak, kiralayamayacak. Kısacası bunun bir ticaret değil, evi olmayan gençler için bir fırsat olacak.
Safa’nın Altın Konut önerisi gayet net. Bakalım bu öneriyle Müteahhitler Birliği ya da Emlakçılar Birliği’nden bir se gelecek mi? İzleyip görececeğiz…
Bu haber 8165 defa okunmuştur

:

:

:

: