Hızlanan araçta el freni çekilmez!

Sözde turizm sezonu açıldı. Ancak gelen giden yok. Anlaşılan turistler Ercan’a yığılmış vaziyette bizim onları ülkeye almamızı beklemiyorlar.

Sözde turizm sezonu açıldı. Ancak gelen giden yok. Anlaşılan turistler Ercan’a yığılmış vaziyette bizim onları ülkeye almamızı beklemiyorlar.
Aslında önümüzde önemli bir fırsat var. KKTC dünyada covid-19 açısından yeşil kategoride olmaya aday yedinci ülke. Yani en güvenli ülke olmak üzere.
Türkiye’den gelen aşılarla birkaç haftada toplumun neredeyse tamamı aşılanmış olacak.
Ancak nedense turizm açısından uçmaya hazır olan ülkede el freni gibi uygulamalardan bir türlü vazgeçmiyoruz.
El freni duran araba için önemli bir alet. Ancak giden araçta el frenini çekseniz o araç takla atar. Ülke ekonomisi açısında bunu şöyle bir örnekle açalım.
Şu anda ülkeye girişler için hem çift aşı, hem PCR isteniyor.
Turizm Üst Kurul toplantısının ardından açıklama yapan Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, “Ülkeye girişlerde 1 Temmuz tarihinden itibaren hem aşı hem de PCR aranmaması gerek” dedi.
Temmuz ayında turizmin önünün açılması için gereken adımların atılması gerektiğini söyleyen Ataoğlu yerden göğe kadar haklıdır.
Ancak kendisi sorumluluk makamında olduğu için bu konuda yapılması gerekenler noktasında da ilk adımı onun atması gerekir.
Sağlık Üst Kurulu’nun ikna edilmesinde Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve bürokratlarına önemli görevler düşüyor.
Ataoğlu, konuşmasının devamında şunları söylüyor:
“Tarifeli ve charter uçuşlar için uygulanan kısıtlamalar gevşetilmeli. Ülkeye daha fazla uçuş imkanı sağlanmalı. Uçuşların serbest bırakılmasıyla ülke turizminin önünün açılır, bilet fiyatları da ucuzlar. Turizm sektörünün aşılanmasıyla sektör temmuz’da tam anlamıyla sezona hazır olacak.”
Peki tüm bunları yapılması yeterli mi?
Elbette hayır. Artık hiçbir anlamı kalmayan yasakların da artık sona ermesi gerekiyor. Gece 12.00’den sonra ülkede yaşayanlar için uygulanmayan sokağa çıkma yasağı da bunlardan biri.
Ancak bu yasak turistler için sonuna kadar uygulanıyor.
KKTC pandemi sürecinde ne Türkiye’de ne de dünyada örneği olmayan bir uygulamayı sürdürüyor. Ülke turizme sezonu açmayı planlıyor ama gece yarısı 12.00’de başlayan sokağa çıkma yasağı sürdürülüyor. Alınan son kararlara göre gece 12:00’de başlayan sokağa çıkma yasağı hem Türkiye’den hem de Güney’den gelen turistler için geçerli…
Doğrudan ekonomiyi ilgilendiren bu durum ise turizmi ve turistleri etkiliyor.
Larnaka’ya geç saatte inen turistler Kuzey’e bu nedenle geçemediği gibi Güney Kıbrıs’tan da gelerek ülkemizde bulunan turistler dönüşte gece yasağına takılıyor. Aksi durumda ise turistler cezaya tabi tutuluyor.
Pandemi sürecinde böylesi bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok… Ancak burası KKTC. Dünyayı Sarayönü’nde ibaret sayan bir zihniyetle yaşamakta ısrar ediyoruz. Kısaca hızla gitmek üzere hareketlenen araçta el frenini çekmekte ısrar ediyoruz. Bu ısrarda devam ederseniz araç takla atar. Bizden söylemesi.

Bu haber 8803 defa okunmuştur

:

:

:

: