Turizmde artık niyetimizi belli edelim

Ülkede dün 39 pozitif vaka vardı.

Ülkede dün 39 pozitif vaka vardı.
KKTC'de dün toplam 7 bin 230 test yapıldı, 26'sı yerel 39 pozitif vakaya rastlandı, 25 kişi taburcu edildi. 194 bin 782 doz aşının yapıldığı ülkemizde ikinci doz aşıyı olanların sayısı 85 bin. Birinci doz uygulanan kişi sayısının 108 bin 923 civarında. Aşılamada he ne kadar iyi de gitsek ciddi manada oh diyebilmiş değiliz.
Sağlık Bakanlığı tüm uyarılara rağmen Koronavirüs tedbirleri kapsamında uyulması gereken kuralların göz ardı edilmeye devam edildiğini belirterek, uyarıyor.
Haklı ancak eskilerin deyimiyle her konuda olduğu gibi bu konuda da ifrata kaçmamalıyız.
Düğün, dernek, organizasyonlar tam gaz açıldı ama her ne hikmetse sokağa çıkma yasağı unutulmuş gibi.
Gece saat 12.00’den sabah 05.00’e kadar süren sokağa çıkma yasağı turistlerin de tepkisini çekiyor.
Ülkeye gelen turiste hangi akla hizmetle, “saat gece yarısını geçti ülkeye giremezsiniz” demeyi akla uygun buluyorlar. Bunu anlamak mümkün değil.
Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu da bu konuda dertli. Saat kısıtlamasının turizmin önünde büyük bir engel olduğunu belirten Bakan Ataoğlu, 'Turistlerin sokağa çıkma yasağının dışına alınması için ivedi olarak harekete geçilecek, Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Üst Kurulu ile de girişim başlatılacak. Cumhurbaşkanı ile de görüştük. O da bizle aynı fikirde' dedi.
O zaman niye hala bekliyoruz?
Güney’de atı alın Üsküdar’ı geçti. Biz hala turizmi açsak mı açmasak mı onun hesabını yapıyoruz.
Ülkeye girişlerde çift aşısını olanlara dahil PCR testini hala daha zorunlu tutuyoruz. Aşı olmayana PCR testi yapılmalı kabul ancak aşı olana PCR testi turiste zorluk çıkarmaktan başka işe yaramaz.
Şunu unutmamak gerekir. Eskilerin deyimiyle ekmek aslanın ağzında. Bu durum turist için de geçerli. Kimse ülkeye girebilmek için sınır kapımıza dayanmış değil. Turisti getirmek için biz çaba göstermeliyiz.
Aksi halde 2020’de olduğu gibi 2021’de de iç turizm adı altında milyon dolarlık tesislerde sadece birbirimiz ağırlarız.
Ondan sonra ekonomi zorda bütçe açık veriyor diye ağıtlar yakarız. Turizmde artık niyetimizi belli etmemiz gerekir. Aksi halde bu iş böyle gitmez. Bizden söylemesi…

Bu haber 8516 defa okunmuştur

:

:

:

: