Delta varyantı, ekonomi varyantı ve siyasi varyant…

Kabus geri döndü. Meğer dünyayı titreten Delta varyantı 3 haftadır ülkedeymiş. Ancak Fransa’da bir laboratuvara gönderilen sonuçlar elimize yeni ulaştığı için biz yeni haberdar olmuşuz.

Kabus geri döndü. Meğer dünyayı titreten Delta varyantı 3 haftadır ülkedeymiş. Ancak Fransa’da bir laboratuvara gönderilen sonuçlar elimize yeni ulaştığı için biz yeni haberdar olmuşuz.
Hızla yükselen vaka sayılarının da başka bir izahı olamaz. Nitekim Güney’de de bir anda günlük 500’ü aşan vaka sayıları, Rum kesimini kırmızı kategoriye soktu.
Ekonominin canlanması için büyük umut bağladığımız sınır kapıları yeniden kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.
Başbakan Ersan Saner dün Bakanlar Kurulu’ndan sonra konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nde görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.
İki taraf arasındaki geçişlerle ilgili karar, bu komiteden çıkan sonuca göre değerlendirilecek.
Elbette böyle bir dönemde aşılanmanın değeri bir kat daha artıyor. Türkiye’den gelen aşıların hızla vatandaşlara uygulanması için atağa geçmeliyiz.
Bu konuda sadece hükümete değil vatandaş olarak bizlere de görev düşüyor.
Pandemi Hastanesi Başhekimi Dr. Uçaner, “son bir haftada 320 hasta tespit ettik. Bunların 142’si 17 – 35 yaş arasında” sözleri, gençlerin hastalığı hafif atlatacağı yaklaşımını da geçersiz kılıyor.
Bir yanda “Delta varyantı” bir yanda da tabiri caizse ülkede yaşanan “ekonomi varyantı” öte yandan Çalışma Bakanlığı kriziyle ortaya çıkan “siyasi varyant” sorunları daha da ağırlaştırıyor.
İstatistik Kurumu’nun açıkladığı veriler yıllık enflasyonun yüzde 19 artığını gösteriyor.
Yaşanan bu ekonomik kaosa bir de siyasi çalkantılar eklenince durum içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
İktidar “Halkın derdi seçim değil geçim” diyor ancak o geçimin ortaya konacağı politikalar, bir türlü vatandaşın önüne serilemiyor.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ada TV’de “İlk defa kasaplardan 10 liralık kıyma alan insanlar ortaya çıktı… Hükümet bize ‘milletin derdi seçim değil geçim’ diyor. Biz de diyoruz ki ‘geçim için seçime ihtiyaç’ var. Çünkü iktidarın aldığı ya da almadığı kararlar ülkede geçim şartlarını zorlaştırıyor” görüşüyle hükümeti çok acil bir seçim tarihi açıklamak için köşeye sıkıştırmaya çalışıyordu.
Aynı saatlerde Bakanlar Kurulu sonrasında konuşan Başbakan Ersan Saner ise 100 milyon liralık bir hibe programı açıklıyordu.
İki açıklamayı peş peşe izleyen vatandaş ne düşündü? Bunu şimdilik bilmeye imkan yok. Ancak çok yakında kurulması muhtemel seçim sandığı bize bu konuda önemli bir veri sağlayacak. Bekleyip göreceğiz…
Bu haber 8721 defa okunmuştur

:

:

:

: