Erdoğan sahaya iniyor!

Güney’in tek konusu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaya yapacağı 20 Temmuz ziyareti. İş öyle boyutlara vardı ki AB’den yalvar yakar Erdoğan’a baskı uygulanmasını isteyen Rumlar, istedikleri sonucu alamayınca ne yapacaklarını şaşırdı.

Güney’in tek konusu Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaya yapacağı 20 Temmuz ziyareti. İş öyle boyutlara vardı ki AB’den yalvar yakar Erdoğan’a baskı uygulanmasını isteyen Rumlar, istedikleri sonucu alamayınca ne yapacaklarını şaşırdı.
Nitekim Erdoğan yaşananları aktarırken, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in, “Duydum ki Kıbrıs'a gideceksiniz, oradan sert mesajlar vermeseniz” dediğini bizzat anlatmıştı.
Leyen’in açıklamalarına alaycı bir üslupla “Nasıl mesajlar vereceğimi de bana bildirirseniz, ben o metni orada okurum” diyen Erdoğan, belli ki Doğu Akdeniz’le ilgili sadece bizi değil dünyayı da yakından ilgilendiren açıklamalar yapacak.
17-18-19 Temmuz'da düzenlenecek Uluslararası Kuzey Kıbrıs Kültür ve Spor Festivali’nde 19 Temmuz Pazartesi akşamı Lefkoşa Atatürk Stadyumu'nda Şöhretler Karması maçı da yapılacak. Erdoğan ve Tatar, başlama vuruşunu birlikte yapacak.
Bu başlama vuruşu Doğu Akdeniz’deki yeni dönem için de bir başlama vuruşu anlamına geliyor. Başta Maraş’ta yaşanacak gelişmeler olmak üzere Güney’de kopan fırtınaya bakacak olursak, mesele daha net bir şekilde anlaşılabilir.
Kıbrıs Türk tarafının Maraş’ta hak sahiplerine yaptığı çağrı, Rum yönetimin eteklerini tutuşturdu.
Rum Yönetimi Sözcüsü Marios Pelekanos, “Komisyon’a başvurmak demek bu kullanımın KKTC yasa ve yetkilerine tabi olacağını kabul etmek demek. Türkiye’nin ne kadar öngörülemez olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle teyakkuzdayız. Ulusal Konsey’de, Türkiye’nin Maraşlıları TMK’ya başvurmaya çağırması halinde alınabilecek hukuki önlemler ele alınacak” dedi.
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, iyi niyet misyonu raporunun gayriresmî kopyasında “ilk kez, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların eşit haklara sahip olduğu ve süreçte eşit olarak müzakerelere katıldıklarını” ifade etmesi bile Güney’i teyakkuza geçirmeye yetti.
Bu kadar hazımsız ve bizimle bu adayı paylaşmaya niyeti olmayan bir yönetimle yıllardır bir masada olmayacak duaya amin dedik. Federasyon rüyası gördük. Ancak artık rüyadan uyanma vakti geldi. 19 Temmuz’da Lefkoşa’da sahada başlama vuruşunu yapacak Erdoğan, bu dönemi dosta düşmana bir kez daha ilan edecek.
Avrupa ve Güney’deki panik havasının da tek nedeni bu. Erdoğan sahaya iniyor. Artık yeni bir dönem başlıyor. Eskiye dönmek mümkün değil. Bizden söylemesi…


Bu haber 8646 defa okunmuştur

:

:

:

: