Haiti’de devlet başkanina suikast

Haiti, Amerika’da Karayip Denizi’nde Hispaniola adasının batı tarafında yer alan bir ada ülkesidir.

Haiti, Amerika’da Karayip Denizi’nde Hispaniola adasının batı tarafında yer alan bir ada ülkesidir.
Haiti devlet başkanı geçtiğimiz günlerde suikast sonucu öldürüldü. Bu Suikast gerçekten kafaları karıştırdı.
Neden mi?
27 Haziran da yapılması planlanan bir referandum söz konusuydu!
Geçtiğimiz yıl görev süresi dolan Moise bunu 1 yıl uzatmıştı, ülkesini Şubat 2022 de şeçime götürecekti. Anayasayı değiştirecek ve yeniden aday olacaktı
Olmadı!

Haiti fakir bir ülke.
Gelişmemiş bir devlet.
Yıllarca sömürge altında bulunmuş bir devlet.
Her zaman dış yardımlarla ayakta durmakta olan bir ülke.
ABD için bir o kadar da önemli bir devlet.
Kendi güdümünde olması gerekmekte olan bir ülke düşünün... ABD ‘nin göçmen politikasında önemli bir yeri var. Şubat ayında devlet başkanı darbeyi püskürttükten sonra abd yönetimi devlet yönetimine olan desteğini deklare etti. Referandumun bu suikast sonrasında süresiz şekilde ertelendiği halka ilan edildi.
Suikast sonrası ülkede bir tedirginlik oldu. NEW YORK TİMES da çıkan bir habere göre ‘’ Haiti hükümet yetkilileri, Haiti limanını, havaalanını, akaryakıt stoklarını ve diğer önemli altyapı noktalarını koruması için ABD’den asker göndermesini talep etti.
Çıkan haber sonrasında da Haiti devlet seçim başkanı BİDEN’ın yardım sözü vermesi nedeniyle yapıldığını açıkladı.Lakin Washington yönetimi suikast olayını açığa kavuşturmak için FBI ve yetkililerin Haiti ye gönderileceğini beyan etmişti.
Yukarı da ki gelişmelere bakarsak HAİTİ devleti önemli bir yola çıkarken yoldan döndürülmüştür.
Haiti senatosu da suikast sonrasında devlet başkanlığıa Josep LAMBERT ‘ı atadı. 7 temmuz da suikaste kurban giden devlet başkanı kimler tarafından öldürüldüğü de açığa kavuşturulamadı. Sözde 28 kişilik infaz timi tarafından suikast yapılması durumun organize şekilde planlandığını bizlere gösteriyor. Dikkat edelim Türkiye de 15 temmuz da sn cumhurbaşkanımız recep Tayyip Erdoğan a karşı da böyle bir tertibat a girişildi. Çok şükür başarılı olamadılar. ABD’nin menfaatlerinin söz konusu olduğu jeo stratejik ülkelere baktığımızda buna benzer girişimlere çokça şahit oluyoruz.

Haiti örneğini anlatmamızın sebebini anlamamız lazım. Bu dönemde birliğimize , dirliğimize sımsıkı sarılmamız gereken bir dönemdeyiz. Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanın da söylediği üzere sıkı bir dönemden geçeceğiz. Birliğimizi pekiştirelim.
Biz bir olursak nereden rüzgar eserse essin, BEYHUDE!

Bu haber 3623 defa okunmuştur

:

:

:

: