Yaşama pozitif bakmak

Yaşam yolunda yürürken pozitif miyiz; yoksa negatif mi? Kendimize, yakın ve / veya uzak çevremize ne kadar katkıda bulunuyoruz? En kötü durum ya da olaylarda alternatifler üretebiliyor muyuz? Bu alternatifleri yaşamımızın merkezinden dışa doğru genişletebiliyor muyuz?

Yaşam yolunda yürürken pozitif miyiz; yoksa negatif mi? Kendimize, yakın ve / veya uzak çevremize ne kadar katkıda bulunuyoruz? En kötü durum ya da olaylarda alternatifler üretebiliyor muyuz? Bu alternatifleri yaşamımızın merkezinden dışa doğru genişletebiliyor muyuz?
Yaşama pozitif bakmak, pozitif düşünmeye odaklanmak, olumsuzluklara yenik düşmek istemeyen, her koşulda yapılabilecek iyi bir şeyin olduğuna inanan, insan yaşamını olumlu yönde etkileyen bir düşünce tarzıdır. Pozitif düşünceye sahip olan insanlar, hangi durumda olurlarsa olsunlar; alternatif üretebilir, uzlaşmacı ve çözüme yönelik düşünebilir, yaşadıkları sorunlarla başa çıkabilme konusunda daha güçlü olabilirler. Yaşama karşı pozitif bir bakış açısına sahip olmak çok kolay değildir; çünkü çoğu zaman zihnimizde olumsuz anılar, düşüncelerle ilgili gidip gelmeler daha aktif bir durum almakta. Örnek verecek olursak; bir arkadaşımızla yaşadığımız olumsuzluğu aradan bayağı zaman geçtikten sonra anımsayıp da o arkadaşımıza haksızlık yapabiliyoruz.
Hep İyi Düşün
Pozitif düşünelim, hep iyiyi düşünelim. Yaşadığımız realitenin içinde kaybolmamak için başka çaremiz yok. Realitede kalırsak; dünya, bizler için çekilmez olur. Her gün haberleri dinlerken bile; bu haberlerin zaten olması gerektiğini, bunları da dikkate alarak yaşamamız ve yaşamın içinde farklı güzellikleri de görebilmemizin önemini anlamalıyız. Dünya çapında bu kadar insanın yaşıyor olması, kötü ve de iyi olayların varlığını bize anlatmakta. Bunu göz ardı etmeden hareket etmeli, düşüncelerimize bu şekilde yön vermeliyiz. Kendi özel yaşamlarımızda da olumsuz durumlar karşısında “İyi düşün, iyi olsun.” sözünü anımsamalı; böyle olmamamız durumunda her zaman kazançlı çıkacağımızı unutmamalıyız.
Kişisel Gelişim Kitapları
Gerçekten de sadece pozitif düşüncelerle başımıza gelebilecek olayların gidişatını olumlu değiştirebilmek mümkün müdür? Her kim olursa olsun, hangi durumda kalırsa kalsın, başına ne gelirse gelsin, sadece pozitif düşünmekle sıkıntılar giderilebilir mi? Senelerdir kişisel gelişim kitapları okuyorum ve bu kitapların yaşamım üzerinde, düşünce tarzımda, problem çözebilme ve olaylara, durumlara yön verebilme adına birçok olumlu etkisini gördüm ve de görüyorum. Yaşamımız, iyi ve kötüyle; olumlu ve olumsuzla; güzellik ve çirkinliklerle dopdolu. Önemli olan, tüm bunları kendi lehimize çevirebilmek, huzurlu yaşamın perdelerini kendimiz için açabilmek.
Gün İçindeki Enerji Döngümüz
İnsanın ruh durumuna göre değişen bir enerjisi var. Bu enerjiyle pozitifliğimiz, birden negatifliğe dönüşebiliyor. Tam tersi de mümkün. Bu dönüşümleri, çevremizdeki bir kişi dahi davranışlarıyla, sözleriyle yapabiliyor. Yaşamın içindeki düşüncelerimiz, olumlu seyrederken ansızın olumsuz düşüncelere kapılabiliyoruz. Bu durumda ne yapmalı? Pek, tabii ki o en sevdiğimiz müzikleri dinlemeli, dans etmeli, şarkı söylemeli, telefona sarılıp bize iyi gelen o kişiyle konuşmalı; belki de bizi olumlu kılacak o kişiyi görmeliyiz. Gün içinde değişken enerjilere ve de enerjimizi çalan enerji vampirlerine dikkat etmeliyiz. Bilmeliyiz ki çevremizdeki herkes, olumlu enerjimizi çalabilir. Bu tip enerji hırsızlarına açık olmayalım. Negatif enerjili insanları daha az görmeye çalışmalı; mümkünse hiç görmemeliyiz. Yaşamımızda düşüncelerimizin yanında ne duyumsadıklarımız da oldukça önem arz ettiğine göre duygularımızla enerji akışlarını test etmeye çalışalım. Pozitif olmayı hiçbir şartta bırakmayalım. Aksi takdirde yaşam, çekilmez bir hal alır. Her durum ya da olay karşısında yaşamda var olan öz sevgiyi unutup olumsuzluğa itilmeye izin vermeyelim. Daha güzel, daha yaşanılır bir dünya için pozitif olmaya devam edelim.
Bu haber 537 defa okunmuştur

:

:

:

: