Hükümet şimdilik kurtuldu

Yaklaşık üç haftadır siyaset hop oturuyor hop kalkıyor. Görevinden istifa eden Çalışma Bakanı Koral Çağman’ın yerine yeni bir isim aranıyordu.

Yaklaşık üç haftadır siyaset hop oturuyor hop kalkıyor. Görevinden istifa eden Çalışma Bakanı Koral Çağman’ın yerine yeni bir isim aranıyordu.
Serdar Denktaş, Bertan Zaroğlu, Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Çelebi Ilık ve DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, ismi bakanlık için geçenler arasındaydı.
Ancak hiçbir isim üzerinde bir mutabakat sağlanamadı. İş öyle bir noktaya geldi ki Çalışma Bakanlığı koltuğunun doldurulamaması bir hükümet krizine de neden olacaktı.
Ekonomide yaşanan kriz, giderek artan hayat pahalılığı, çalışma hayatındaki sorunlara ilave olarak ortaya çıkan hükümet bunalımı, herkesi rahatsız ediyordu.
Ancak başta muhalefet ettiği iş yasası ve hayat pahalılığı ödeneğinin dondurulması kararları karşısında rahatsız olarak görevi bırakan Koral Çağman, bu konularda Meclis’te geri adım atılınca fikrini değiştirdi. Zira Çalışma Bakanı Koral Çağman’ın istifa gerekçeleri de ortadan kalkmış oluyordu.
Daha önce siyasetin sağlığını bozduğunu ileri sürerek “Dört stent taktırmak zorunda kaldım” diyen Çalışma Bakanı Çağman, uzun uğraşlar sonunda ikna edildi.
Ve ismi yeniden Başbakan Ersan Saner tarafından Cumhurbaşkanı Tatar’a sunuldu. Tatar’ın bu ismi en geç bugün açıklaması bekleniyor.
Bakanlık koltuğuna geri dönen Koral Çağman, “Siyasete bir mesaj vermek amacıyla istifa etmiştim ancak bunun bedelini çalışanlar ödüyor, bu noktada sorumluluk hissediyorum. Çalışma alanının böyle ortada kalmasına izin vermek doğru olmaz” dedi.
Gerçekten başta Asgari Ücreti belirleyecek komisyonun toplanması olmak üzere Çalışma hayatındaki bir çok önemli konu, yeni bakanın koltuğa oturmasını bekliyordu.
Artık Çalışma Bakanı’nın koltuğu oturması da an meselesi olduğuna göre siyaset dünyasının koltuk kapma telaşı sona ermelidir. Çünkü şu an için boş koltuk kalmamıştır.
Ancak yaşadığımız 22 günlük tecrübe, bir bakanlık koltuğu peşinde hükümetin uçurumun kenarında olduğunu bize göstermiştir.
UBP-YDP-DP koalisyonu olarak başlayan, şimdi ise kaç parça olduğunu sayamadığımız hükümet, bakanlık krizini de atlatarak adeta pamuk ipliğine bağlı olarak şimdilik işbaşında olmayı sürdürüyor.
Ancak böyle bir hükümetin kararlı adımlar atmasının da mümkün olmadığı görünüyor. Vatandaş hizmet beklerken, hükümetin iyi sınav verememesi aleyhinde işliyor.
İcraatsız geçen her gün hükümeti eritiyor. Bizden söylemesi…Bu haber 8409 defa okunmuştur

:

:

:

: