TDP ve CTP tarihe tanıklık edemeyecek

Kıbrıs Türk tarihinde önemli bir süreçten geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 19-20 Temmuz tarihleri arasında adaya yapacağı ziyareti sadece biz değil dünya da merakla izliyor.

Kıbrıs Türk tarihinde önemli bir süreçten geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 19-20 Temmuz tarihleri arasında adaya yapacağı ziyareti sadece biz değil dünya da merakla izliyor.
Ayasofya Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, Kıbrıs’a bir müjde ile geleceğini açıkladı. 'Kuzey Kıbrıs'a, müjdesini orada parlamentoda vermek istiyorum, güzel bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik' diyen Erdoğan’ı CTP ve TDP akılları sıra protesto ediyor.
Kim için, ne için bu protesto yapılıyor?
Anastasiadis çağırsa, AB çağırsa koşa koşa dinlemeye gidecek olan siyasetçiler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dünyada tanıyan tek ülkenin Başkanı’na bu saygısızlığı neden yapıyor?
Erdoğan’ı beğenmeyebilirsiniz, fikirlerini eleştirebilirsiniz… Bunların hepsi demokrasinin içinde olabilir. Ancak canı kanıyla Kıbrıs Türkü’nün var oluş mücadelesinin kökünde yer alan bir ülkenin liderine bunu yapamazsınız?
Yapılan saygısızlık Erdoğan’a değil, Türkiye Cumhuriyeti’nedir.
Zamanında “Türkiye’de oy versem Erdoğan’a oy veririm” diyenler, bugün CTP’nin Meclis Genel Kurulu’na katılmayışının doğru olduğunu söylüyor. Akıl alır gibi değil.
Çelişki bununla da bitmiyor.
CTP’liler madem ki Erdoğan’ın Meclis’te konuşmasına karşılar, Meclis Danışma Kurulu’nda neden olumlu oy kullandı?
Bunu da anlamak mümkün değildir.
Erdoğan’ın, iki günlük ziyaret programı kapsamında yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın temel atma töreninden, Kapalı Maraş’a Vakıflar Camii ve Millet Bahçesi açılışlarına kadar bir çok etkinliğe katılacak.
Erdoğan’ın vereceği mesajlardan AB’nin rahatsız olmasını anlaşılabilir, çünkü Doğu Akdeniz’de çıkarlar çakışıyor.
Rumların rahatsız olması anlaşılabilir, çünkü KKTC’nin daha da güçlenmesini istemeyebilirler.
CTP ve TDP neden Erdoğan’ın mesajlarından rahatsız oluyor? İşte onu anlamak mümkün değil.
Erdoğan, Kıbrıs’a 74 Barış Harekatı’nda Türkiye’nin İçişleri Bakanı olan Oğuzhan Asiltürk’ün de içinde olduğu çok geniş bir heyetle KKTC’ye geliyor. MHP lideri Devlet Bahçeli ve çok sayıda milletvekili de o gezide yer alacak. Dünyaya önemli bir mesaj verilirken, adeta yeni bir tarih de yazılacak.
Ancak ne yazık ki o tarih yazılırken CTP ve TDP, akıl almaz tutumları yüzünden buna şahit olamayacak. Bizden söylemesi…

Bu haber 6559 defa okunmuştur

:

:

:

: