KKTC’nin geleceği aydınlanıyor

Tabiri caizse dünyanın gözü kulağı KKTC’de. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KKTC’ye Kıbrıs Barış Harekatının 47nci yıldönümü için gidiyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Lefkoşa ziyaretinde geniş ekibi de yanında olacak.İlk gün temaslarında öncelikle KKTC parlamentosunda konuşma yapması bekleniyor. KKTC milletvekillerine hitapları olduktan sonra dünyanın pür dikkatle beklediği o müjde saatler sonra açıklanacak.,
Bu müjde ne olabilir?
Öncelikle akıllara gelen konu KKTC ‘nin tanınma ve uluslar arası alanda tanınabilirlik konusunda açıklamaların olacağı konusudur.
Hatırlarsak Azerbaycan ve Pakistan’dan diplomatik yönde bu aralar ziyaretler gerçekleşti.
Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan meclisi dostluk grubundan 5 vekil Lefkoşaya ziyaret yapmıştı. 3 günlük temasta KKTC cumhurbaşkanı ile görüşmeleri olmuştu. ‘Tek millet 3 devletiz’ ifadeleri de bu görüşmede basına yansıdı. Bu yönde Azerbaycan ve KKTC arasında diplomatik ilişki kurma söz konusu olacaktır. Bu da KKTC’nin BM ye sunduğu 2 devletli model çözümüne arguman olacaktır.
Diğer konu da Kasımda Maraş bölgesinin bir kısmı sivillere açılmıştı. Bu sefer vakıflar camisini oradaki açılışı yapılacak. Buradan Sn Erdoğan’ın Maraş’ta mülkü bulunanlara ‘’evlerinize dönün’’ çağrısı yapması da söz konusu olabilir. Bu konu da Yunan ve Rum basını tarafından çokça konuşulup takip edilmektedir.
Başka bir fikir de KKTC’de bulunan Geçitkale bölgesine bir SİHA üssü kurulması söz konusu olabilir. Ayrıca Mağusa şehrine Türk Deniz Kuvvetlerinin konuşlanabileceği bir üs de kurulabilir. İskele ve Mağusa arasında böyle bir fikrin hayata geçirilmesi de söz konusu olabilir.
Tüm bunların dışında Yunan ve Rum basınının dikkatini çeken 1 konu daha var. O konu da Twitter üzerinden atılan tweet. O tweet aynen şu ifadeleri kapsıyor.. ‘’ PAKİSTAN COMMUNİTY MEMBERS İN TRNC CAN ALSA CONTACT ‘’ EMBASSY’S CONSULAR TEAM WILL BE UNDERTAKING A 3 DAYS VISIT TO TURKISH REPUBLIC OF NORTHERN CYPRUS FROM 11-13 JULY 2021 AVAILABLE SLOTS FOR COMMUNITY INTERACTION ARE AS FOLLOWS 12 JULY 5-8 pm LEFKOSA 13 JULY 6-9 PM GIRNE … gibi bir tweet atıldı bu tweet elbette geldiği yerde önemliydi.Türkiye’de Pakistan Büyükelçiliği bu tweeti attı. Pakistan Büyükelçiliğinin resmi Twitter sayfasından Kuzey Kıbrıs Türk Cumrhuriyeti ifadesini kullanması da Yunan ve Rumların dikkatlerini çekti.
Erdoğan’a Hem Azerbaycan hem de Pakistan’dan bir pas geldi. Barış Harekatının kutlamalarında Erdoğan’ın bu pası gole çevireceği dün gibi ortada. Bekleyin görün!
Bu haber 4516 defa okunmuştur

:

:

:

: