Erdoğan'ın KKTC'ye müjdesi ne olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, geçtiğimiz cuma namazını kıldığı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlamıştı.

Erdoğan, birinci gün Kuzey Kıbrıs Parlamentosunda milletvekillerine hitapları olacağını aktararak, 'Bunun yanında yine Kuzey Kıbrıs'a müjdesini orada parlamentoda vermek istiyoruz, şimdi verirsem yanlış olur, güzel bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik. Salı günü de yine Kuzey Kıbrıs'ta malum her yıl yaptığımız törenlerimiz var. Törenlerimizi de orada geniş bir heyetle yapmak suretiyle salı akşamı tekrar yurda döneceğiz. Temennim odur ki bu yılki merasimlerimizle en güzel şekilde, gerek Ada'ya gerekse tüm dünyaya dünya barışının tesisi için mesajlarımız olacak” demişti

KKTC’nin tanınması gündemde. Bu konuda çok sayıda tahminde bulunuluyor. En öne çıkan ise Azerbaycan. Azerbaycan'ın KKTC ile diplomatik ilişki başlatması bekleniyor. Neden böyle bir tahmin var? Çünkü Azerbaycan'dan 5 kişilik dostluk heyeti de adada temaslarını sürdürüyor. Bunu Pakistan'ın da takip etmesi bekleniyor. Kıbrıs Türk halkı böyle bir müjdeyi bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birçok programı var Kıbrıs'ta. Bunlardan bir tanesi Maraş kenti. Maraş kentinin tamamen açılması için askeri bölge statüsünün kaldırılması gerekiyor. Erdoğan'ın böyle bir çağrı yapması bekleniyor. Bir diğer haber ise Geçit Kale Üssü ile ilgili. Daimi üs olması hatta ve hatta Türkiye'nin burada bir deniz üssü kurmasıyla yönünde açıklamalarda bulunacağı söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok sayıda mesaj vermesi bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ada'daki gerçekliğe uygun 'Egemen ve eşit 2 devletli yapı' mesajını yinelemesi bekleniyor.

Bu mesajlar Avrupa Birliği başta olmak üzere bir çok ülke tarafından yakından takip edilecek.
Bu haber 9650 defa okunmuştur

:

:

:

: