KKTC’nin önemi ve sosyal medyada gezen yalan video haberleri

Kıbrıs Adası Jeostratejik konumu itibariyle Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının güvenlik alanını oluşturmaktadır

Kıbrıs Adası Jeostratejik konumu itibariyle Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının güvenlik alanını oluşturmaktadır. Bunun dışında post modern dönemde Jeoekonomik boyuta da daha iyi anlaşılmıştır. Avrasya projesinin Çin den Afrika ya oradan da İngiltere ye uzanan güzergahta son yüzyılın ekonomik bölgesidir diyebiliriz. Tabiri caizse ÇIKAR ODAĞI.. 300 yılı aşkın süredir Osmanlı hakimiyetinde yaşayan ada 1878 de İngiltere nin adaya yerleşmesi olmuştur. 1914-1960 İngiltere yönetimi ada da varlığını korumuş, 1959 de Zurich anlaşması ile garantörlük anlaşmasının imzalanması sonucunda Türkiye- Yunanistan Ve İngiltere ada da garantör olmuştur. Rum ve EOKA’cıların ada da Kıbrıslı Türklere zulm ve katliamları sonucunda adaya Barış Harekatı 1974 de gerçekleşmiş Kıbrıs Federe Devleti kurulmuştur. 1983 de is KKTC ilan edilmiştir.

Büyük Ülkeler milyarca dolar harcayarak Askeri alanda yatırımlar yapıyor, Uçak gemileri ve üslerine harcamalar yapmaktadır. Doğu Akdeniz ‘in tabiri caizse en büyük uçak gemisi KIBRIS Adasıdır. 2017 ve 2018 yıllarında Fransa ve AB ülkeri GKRY de yaptığı anlaşmalar ile hem gaz arama faaliyetlerini başlatmış hem de deniz üslerini kullanmanın önünü açarak GKRY ‘yi kanatlarının altına almıştır. Bu adım 1959 Yılında atılan garantör anlaşmasına aykırı bir adımdır.

İngiltere de ada da faaliyetlerini sürdürmektedir. AKROTİRİ VE DİKELYA üslerinde askeri faaliyetlerini sürmektedir. Süveyş , Libya, Suriye , Irak savaşlarında bu üsler kullanılmıştır. GKRY bunun dışında Limasol limanı ve Pafos havalimanlarını Ruslara açarak kendilerini koruma altına almışlardır. Lakin ABD’nin silah ambargorsunu kaldırması GKRY ile Rusya ilişkilerini ileri ki dönemde etkileceğe benziyor.

Kıbrıslı Türklerin gaz noktasında ittifak dışında ttulması çıkarılacak paydan verilmeyecek olması ve en öenmlisi de Kıbrıslı Türkler in onayı alınmadan bu girişimlerin olması ada da yok sayılmalarının önemli kanıtıdır. 50 yıldır süre gelen müzakereler de başarısız sonuçların alınması ve özellikle 2004 Annan planında tavizlerin verilmesine rağmen türk tarafının cezalandırılıp, Rumların AB ye üyeliklerini Kıbrıslı Türklerin uyanmasına neden olmuştur. Birleşme taraftarı olan Kıbrıslı Türklerin böyle cezalandıırlması gerçekleri görmemize neden olmuştur.

Crass Montana sürecinin de boş çıkması nedeniyle Kıbrıs Türkleri anavatan türkiye’nin de desteğini alarak 2 devletli çözüm için BM’nin kapısını çalmıştır. Bugün de Maraş konusunda atılan adımlar da bunun neticeleridir.

Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye’nin istikbali için bu adımlar ivedilikle atıldığını görüyor. Ayrıca SİHA üssünün kurulması ve Deniz üssü gibi konularında hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini ileriki günlerde göreceğiz. Maraş bölgesi belli kısmı açıldı. Rum ve diğer mal sahipleri davet edildi.

Tüm bunlar olurken Türkiye’nin de silahlanma yarışında etkilerini arttırdığını görüyoruz. Hem taarruz hem de savunma alanında yeni nesil savunma ve atak silahlarını geliştirmekte, Nükleer alanda Rusya, Pakistan ve İran ile de irtibat halinde olduğunu söylebiliriz. Bu konular önemlidir. Eğer bölge de güçlü olmak istiyorsanız Elinizin hem saha da hem de masa da kuvvetli olması elzemdir.

Şimdi bunları neden yazdık diyeceksiniz..

Fetö kapsamında kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı başkanı Erkam TUFAN AYTAV’ın youtube videosunu izledim. O yüzden Kıbrıs ın son dönemini neden Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için önemli olduğunu yazdım.

Bir dönem yine bu şahsın Youtube Kanalında RUDAW TV yöneticisi Türkiye tehdit etmişti. Ayrıca Türkiye hükümeti aleyhinde videolar yapan ve yorumlayan bir kişinin Sedat Peker ‘in söylediklerini referans göstererek suçlamalarda bulunması doğru değildir.

Erdoğan’ın KKTC ziyareti demek ki bu şahıs ve yanında kileri rahatsız etmiş olacak ki videosunda devletçilik ahlakını Türkiye cumhurbaşkanına anlatmaya çalışmış.’’ Görgüden yoksun’’ diyecek kadar alçalacak , ayrıca Erdoğan’ın KKTC için BATI bloğunu karşısına aldığını bilerek Kıbrıslı Türkleri kışkırtıcı sözler söylemesi de abesle iştigaldir. Doğu Akdeniz de doğal gaz aranırken KKTC’nin yanında duran ve tek destek veren ülke yine Türkiye’dir. Bunu bilip de arada hizipçilik çıkarmak isteyen de bu şahsın ta kendisidir. Hatta KKTC’nin bağımsızlığını Erdoğan’ın kabul etmediğini diyecek kadar da bu şahıs ileri gitmiştir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen ‘’ kokain ticareti’’yapmakla suçlayan bu vatandaş demek ki bir yerlerden emir alarak bu söylemlerini gerçekleştiriyor.Ayrıca Türkiye’nin KKTC’nin tanınması içim elinden bu dönemde elinden geleni yaptığını görmeyecek kadar 3 maymunu oynamaktadır bu şahıs. Hatta akıncı’nın kaybetmesinde türkiye’nin rolü olduğunu diyecek kadar millet iradesinin sandıkta tecelli ettiğini görmeyecek kadar gözleri nefretten körelmiş kişilerdir bunlar!

Tüm bunlar ile yetinmeyip KKTC li iş adamı olan İngiltere de ve uluslar arası alanda iş yatırımları ile kendinden söz ettiren ALİ ÖZMEN SAFA ya bile taş atmıştır. KKTC ‘li iş adamı Sn SAFA her daim haklının yanında olmuştur. Basın kaynaklarında bile slogan olarak Güçlünün değil Haklının Yanındayız diyerek doğrudan yana olmuştur. Organize Suç örgütü lideri olarak gösterilen ve basında yer alan Sedat Peker’in söylemlerini Kıbrıs konusunda refarans olarak açıklamalar yapması kabul edilemez. Sn SAFA’nın tek yatırımı sanki KANAL 24 ya da Star gazetesiymiş gibi göstererek SN SAFA’yı tanımamasından kaynaklanmaktadır. GOOGLE üzerinden arama yaparak bazı sözlük yazarlarının söylemini youtube üzerinden insanlara bu şekilde yanlış anlatması doğru bir tavır değildir. Ben her zaman derim MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR diye. Sn Safa’nın KKTC için verdiği emek ortadadır. Hem içeri de hem de dışarı da ülkesini her daim en iyi şekilde temsil etmiştir. Edeceğinden de süphemiz yoktur. Keşke SN Safa ‘yı videosunda diline dolayan şahısta SN Safa’nın erdemi ve Ahlakı’nın birazı olsaydı bunları zaten konuşmuş olmazdık.

ERDOĞAN’ın Kıbrıs tutku diye başlık atarak kitlelere yalan haber yayılması kabul edilemez! Her daim ülke menfaati neyi getiriyorsa Sn TATAR ve Sn Erdoğan ellerinden gelenin en iyisi yapmaktadırlar. Peki
Bu haber 4889 defa okunmuştur

:

:

:

: