Bu halka hayal satmayın!..

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere toplandı.

Başbakan Saner, kamuda yüzde 8.83’lük hayat pahalılığını maaşlara yansıtma kararı alırken, özel sektörün de düşünülmesi gerektiğini vurgulamış, asgari ücretin yeniden belirlenmesinin elzem olduğunu ifade etmişti.
Nitekim dün aynı masada bir araya gelen işçi ve işveren tarafı, yeni asgari ücreti belirlemeye çalıştı. Ancak ilk raunt bir sonuç vermedi.
Toplantıya damgasını vuran demeç ise 24 saat önce bir TV programında konuşan DP Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı’dan geldi. Tunalı, “Asgari ücret 6 bin TL olmalı” dedi.
Hem işçi, hem işveren tarafı hem de toplantıya başkanlık eden Koral Çağman bu sözün baskısı altında toplantıya girdi.
Çağman, “Ağustos ayı itibarıyla yeni asgari ücretin uygulanır hale gelebilmesi adına elimizden geleni yapmak için toplandık” derken, 6 bin TL olarak ortaya atılan rakamın kesinlikle Tözün Tunalı’nın kişisel fikri olduğunun altını çizdi.
İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, devleti özel sektör çalışanlarına katkı yapmadığı gerekçesiyle eleştirerek, işverenlerin içinde bulunduğu durumun göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.
Ülkenin içinde bulunduğu koşulları ironik bir dille ele alan Arhun, “Keşke asgari ücret 10 bin olsa. İnanın ki çalışanımızın ücretini artırma talebini bizden fazla istemez. En fazla biz istiyoruz ücretlerin artmasını. Çünkü ücretlerin artması ile piyasaya girecek olan miktar artacak ve bu da dönüp işletmelerimizi olumlu etkileyecektir. Biz bunun bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.
Ancak ekonomimizin gerçekleri ortadaydı.
Asgari ücret bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli gösterge. Ancak ne yazık ki bu konuda herkes meseleyi sadece kendi penceresinden ele alıyor.
Bu meseleyi ele alırken yere sağlam basan, hayal aleminde olmayan politikalar geliştirmek lazım. Arhun’un dediği gibi asgari ücret 10 bin olsa iyi, ya da kamudaki maaşlara eşitlense muhteşem ama o zaman kaç işletme ayakta kalabilir?
Bu ekonomik koşullarda şu anki asgari ücreti bile ödeyebilen şirket sayısının kaç olduğu ortadadır.
“Asgari ücret 6 bin TL olmalı” diyerek, masadaki işçi sendikalarını bile şaşkına çeviren siyaset anlayışı da artık bu millete hayal satmayı bırakmalıdır.
Biz bu anlayışı kamuda yıllarca uyguladık. Şu anda bütçenin yüzde 85’iyle maaş ödüyoruz. Kamu mantığını özel sektöre de taşırsanız, bundan sonra elimizde özel sektör de kalmayacak. Bizden söylemesi…
Bu haber 2086 defa okunmuştur

:

:

:

: