En iyi tedavi tedbirdir!

Türkiye alev alev yanıyor. İnsanlar ağlıyor. Herkes tedirgin. 1.5 yıldır pandemi nedeniyle zor günler geçiren halk, nefes almak için gittiği tatil beldelerinde yangın şokuyla sarsıldı.

Televizyon ekranlarında evlerinden, köylerinden ağlayan gözlerle tahliye edilen insanların haykırışları yüreklerimizi yaktı.
Son 3 günde 22 ilde toplam 71 orman yangını çıktığı açıklandı. Yangınların neden çıktığı henüz tam olarak bilinmiyor. Marmaris’te yangın yine şiddetlenince karayolu ulaşıma kapatıldı. Manavgat başta olmak üzere, Mersin, Osmaniye, Adana ve Muğla'da yangınlar ise devam ediyor.
Bu acılar bize yabancı değil. Bizim de orman yangınlarıyla yüreğimiz az yanmadı.
Ancak bu konuda yeterince ders aldık mı? Bu konuda ciddi soru işaretleri var.
Star Kıbrıs’a konuşan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, ülkede alınan önlemleri anlatırken, getirdikleri ormana giriş yasağını, “Şimdi mangal zamanı değil” diyerek savundu.
Ancak sosyal medyada Türkiye’de yaşanan yangın ve acılara rağmen, hala bu yasağın getirilmesini eleştirenleri gördükçe insan şaşırmadan edemiyor.
Türkiye’deki yangınların ardından Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a kadar ekiplerin seferber olduğunu belirten Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, “İş makineleri, arazi araçları, tankerler ormanı gözetleyecek hakim noktalarda hazır” bilgisini verdi.
Allah korusun ama Türkiye’deki gibi bir yangın çıkarsa alınan önlemler yeterli olur mu?
Karzaoğlu, açık yüreklilikle “Türkiye’deki gibi bir yangın çıkarsa onu söndürebiliriz demek yanlış olur. O yüzden yangın çıkmaması için ne yapmamız gerekiyor. Bunun üzerinden durmamız lazım” dedi.
Ormana girişin bu yüzden yasaklandığını belirten Karzaoğlu, “Doğaya atılan pet sişe, küçücük bir cam parçası bile bu sıcakta yangına neden olabilir. Varsın bu hafta mangal yakmayalım. Şu anda mangal zamanı değil. Yangın çıktıktan sonra müdahale zor. O yüzden çıkmaması için önlemleri alalım. Bir kibrit, bir sigara izmariti 100 yılda yetişen bir ormanı yok edebilir. Toplum olarak bu günlerde çok dikkatli olalım” diye konuştu.
Yangına karşı İtfaiye ekipleri de alarma geçirilmiş vaziyette.
Ancak asıl alarma geçmesi gereken halk olarak bizleriz. Ormanlık alanlardan geçerken küçücük bir ihmalin, araçlarımızdan atılan bir sigaranın, bir pet şişenin ihmalini nefes borularımızı yakarak ödeyebiliriz. Aman dikkat. En iyi tedavi, tedbirdir. Bizden söylemesi…
Bu haber 2177 defa okunmuştur

:

:

:

: