Maalesef yaz aylarında yangın gerçeğini unutuyoruz

Yangınlar kader olmamalı, etkin ve koordinasyon ile önlem alınabilmeli ve önlenmeli.

Yangınlar kader olmamalı, etkin ve koordinasyon ile önlem alınabilmeli ve önlenmeli. Yangınların önlenebilmek için araç gereç ve ekipmana ihtiyaç şarttır. Ormanlık alanlarda devam eden yangınlara havadan müdahale ile sonuç almak daha da kolaydır.

Yangınlar; sabotaj, dikkatsizlik, ihmal ve herhangi bir neden de çıkmış olabilir. Yangın gerçeğini unutmak ve ona göre önlem almamak ihmalden de öte bir şeydir. KKTC de orman içine girişler yasaklandı, geç bile kalındı. Ne demek orman da mangal yakıp piknik yapmak, tehlike değil mi?
Türkiye çok büyük bir ülke yangın ile mücadelede haşa akıl verme diye bir düşüncem yoktur. İtalya ve Yunanistan da ciddi yangınlar var ve Dünya’nın birçok ülkesinde. Düzlük alanlarda yangın söndürmek çok basit ben traktörler ile çok yangın söndürdüm, esas tehlike dağlık ormanlık alanlardır. İnsan gücünün yetersiz kaldığı alanlar buraları, dağda bulunan köyler deki insanlar sürekli bilgilendirilmeli ve çevre temizliğine çok çok önem verilmeli.

Ormanlardan geçen yüksek gerilim hatları bu çok sıcak havalarda helikopterler ile soğutulmalı, piknikler yasaklanmalı. Bir tarafta yangınlar, diğer tarafta ise seller, galiba Dünya biz insanlarda hesap soruyor, biz Dünyamıza gerektiği gibi sahip çıkmıyoruz yok etmek için ise her ihmali yaratıyoruz. Kontrolsüz ve plansız yapılaşmadan tutun da kimyasal atıklar ile çevre kirliliğine hangisini mi sayalım.
Türkiye de ki yangınlar içimiz yanıyor, tabi nerde olursa olsun iklim değişikliğine kadar varacak sonuçlar doğurabiliyor. Kıbrıs küçücük bir ada Türk veya Rum tarafı ne fark ediyor, her bir ağaç bir candır anlayışı ile bakmak gerekiyor.
Bu haber 4451 defa okunmuştur

:

:

:

: