TÜRKİYE’DE 111 YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde 111 yangın kontrol altına alındığını, 3 ilde süren 6 yangını söndürme çalışmalarının ise devam ettiğini açıkladı. Yangınlara 13 uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 1 insansız helikopter, 708 arazöz ve su tankeri, 120 iş makinası ile yaklaşık 4 bin 800 personel müdahale ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde 111 yangın kontrol altına alındığını, 3 ilde süren 6 yangını söndürme çalışmalarının ise devam ettiğini açıkladı. Yangınlara 13 uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 1 insansız helikopter, 708 arazöz ve su tankeri, 120 iş makinası ile yaklaşık 4 bin 800 personel müdahale ediyor.

Marmaris'in Turunç beldesi için tahliye kararı

Antalya'nın Manavgat ve Akseki, Muğla'nın Marmaris, Köyceğiz ile Milas ilçelerinde ve Tunceli'de orman yangınlarıyla havadan ve karadan mücadele devam ediyor. Marmaris'in Turunç beldesi için tahliye kararı alındı. Milli Savunma Bakanlığı, iki çıkarma gemisinin bölgeye sevk edildiğini açıkladı. Bakan Pakdemirli, 111 yangının kontrol altında olduğunu, 3 ilde 6 yangının devam ettiğini açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Türkiye'de devam eden yangınlara ilişkin son verileri paylaştı.

Pakdemirli, 111 yangının kontrol altında olduğunu, 3 ilde 6 yangının devam ettiğini açıkladı.
Muğla'da 3, Antalya'da 2, Tunceli'de ise bir yangın devam ediyor.
Yangınlarda illere göre son durum...
ANTALYA
Antalya'nın Manavgat ilçesinde beş gündür devam eden orman yangınlarına gün içinde havadan yoğun müdahale devam ediyor. Sırtköy Mahallesi'nde alevler evlere ulaştı. Mahalledeki evler bu nedenle tahliye edildi.
Antalya'nın Akseki ilçesindeki orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ediliyor.

Kepezbeleni Mahallesi'ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz gecesi çıkan yangında söndürme çalışmaları sürüyor. Hocaköy Mahallesi'ne kadar ilerleyen alevler, rüzgarın da etkisiyle komşu mahalleler için risk oluşturdu. Yangın, bölgedeki Gülen Dağ'da etkisini sürdürüyor.
MUĞLA
Muğla'nın Marmaris ile Köyceğiz ilçelerindeki orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale ediliyor.
İlde alevlerin yaklaştığı Marmaris'in Turunç beldesi için tahliye kararı alındı.
Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Marmaris’te devam eden orman yangını dolayısıyla Turunç Mahallesinde yaşayan vatandaşlarımızın denizden tahliye edilmesine destek olmak üzere Aksaz Deniz Üs Komutanlığımızdaki iki çıkarma gemimiz bölgeye sevk edildi. Gemilerimiz ihtiyaç halinde tahliyeye destek sağlayacak' denildi.
Bodrum Milas sınırında büyüyen yangında alevler Mazıköy'e dayandı. Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazı Mahallesi’nde yangının etkisini arttırması ile önce yaşlılar ve çocuklar olmak üzere mahalle sakinleri, lüks yatların botları, günübirlik gezi ve balıkçı tekneleri ile güvenli bölgelere tahliye edildi.
Muğla'nın Milas ilçesinde Gökbel Mahallesi’ne kadar ulaşan alevler nedeniyle Gökbel köyü boşaltıldı. Bugün öğle saatlerinde Gökbel köyüne kadar ulaşan alevler nedeniyle köyde belediye ekipleri anons aracılığı ile halkın köyü boşaltmasını istedi. Vatandaşlar evlerinin eklentilerinde ve ahırlarda bulunan hayvanları yola salıp, ardından evlerini terk ettiler.
Köyceğiz ilçesi Ağla Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan ve geniş bir alana yayılan yangının da kontrol altına alınması için havadan ve karadan müdahale sürdürülüyor.

BODRUM'DAKİ YANGIN KONROL ALTINA ALINDI
Bakan Pakdemirli, 'Muğla Bodrum yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor' açıklamasını yaptı.
MERSİN

Mersin'in Silifke ilçesinde 3 gün önce başlayıp Gülnar ilçesine de sıçrayan orman yangını kontrol altına alındı.

İlçede 29 Temmuz'da sabah saatlerinde başlayan orman yangını, dün şiddetli rüzgar nedeniyle Gülnar ilçesi Dedeler Mahallesi sınırına yayılıp gece boyunca etkisini sürdürdü.
Alevlerin çeşitli noktalara sıçramasıyla bölgeye takviye ekipler yönlendirildi.

Ekiplerin gün ağarıncaya kadar karadan müdahale ettiği yangın, uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı.

Bölgede soğutma çalışmalarına başlandı.
Manavgat'taki can kaybı 7'ye yükseldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Manavgat’taki yangında, ikisi yeni toplam 7 can kaybımız var'' açıklamasında bulundu.
Tarihinin en büyük yangınlarından birini yaşayan Antalya'da söndürme çalışmaları devam ediyor.
Antalya'nın Manavgat ilçesinde 5 gündür süren orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 7'e yükseldi.
Alınan bilgiye göre, ilçede 28 Temmuz'da orman yangınının başladığı Kalemler Mahallesi'nde yaşayan Türk vatandaşı ile Alman eşinden haber alamayan yakınları yardım istedi.
Daha önce yanarak hasar gördüğü belirlenen evde ve çevresinde yapılan incelemede, evin bahçesindeki zeytinlikte çiftin cansız bedenlerine ulaşıldı.

Cesetlerin Fahri ile eşi Alman Andrea Yiğitokur'a ait olduğu belirlendi. Çiftin cenazeleri, Manavgat Devlet Hastanesi morguna götürüldü.
Jandarma ekipleri, olay yerinde incelemesini sürdürüyor.

Açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Yangından etkilenen 507 kişiden 497’si tedavileri tamamlanarak taburcu edildiği ve 10 kişinin de tedavisinin sürdüğü belirtildi.
Bu haber 132 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER