Covit can almaya devam ediyor

Dünyada ve ülkemizce halk dili ile Corona canları almaya devam etmektedir .

Dünyada ve ülkemizce halk dili ile Corona canları almaya devam etmektedir .
Başlangıçta bulaştan korunmak için önerilen maske , sosyal mesafe ve temiz olmanın yanında , dördüncü tedbir olarak da bilimselliği kanıtlanmasa bile aşılanmaktır .
Deneyimler göstermektedir ki aşı olan kimselerin bulaşa yakalansalar dahi sonucu ölümcül olan bir durumla karşılanmamaları gerçeğidir .
Sağlık Bakanı Sn. Üstel’in açıklamalarına baktığımızda görülmektedir ki gerek acil durum hastanesinde , gerekse de yoğun bakımda olan bulaşa yakalananların nerede ise % 70’e yakını aşı olmamış kişilerden oluşmaktadır .
Bu da bize göstermektedir ki aşı yaptırmak , bulaşa yakalanılsa bile insanı yoğun bakımlık duruma getirmemektedir . Bu yaşanan olaylarda ortaya çıkması bakımından çok önemli bir bulgu olsa gerek .
Tabii aşı olmakla da kesin kez bulaşa yakalanılmayacağı öngörüsü ile hareket etmek , bulaşın kurduğu tuzağa düşmemize neden olmaktadır .
Yukarıda belirttiğim dört önlemin yanında , Sağlık Üst Komitesinin aldığı kararlara da harfiyen uymak gerek .
Bilhassa topluluk aktivitelerinde daha da dikkatli olmalıyız . Kurallara uyulmada ne kadar titizlik gösterirsek , bulaşın ilerlemesine de o kadar engel oluruz .
Dünyada görülmektedir ki , bulaş hız kesmeden canlar almaya devam etmektedir .
Bu canların büyük oranı da 65 yaş üstündekilerde etkisini göstermektedir .
Nedeni de bu yaştakilerin bünyesi bulaşa karşı savaşımda daha zayıftır . Dolayısı ile bu yaştakilerin daha da korunması elzem hale gelmektedir .
Bu konuda gençlere çok büyük insani görevler düşmektedir .
Bünyelerinin yapısı itibarı ile belki gençlere öldürücü darbeler vurmayabilir . Fakat bunun olumsuz yansımaları 65 yaş üstü kişilerde kendini gösterir ki göstermektedir de .
Ülkemizde de bulaş maalesef artarak canlar almaya devam etmektedir .
Sosyal etkinlik olarak düğün, derneklere ihtiyaç var . Yaşamın kopmaz parçalarıdır . Fakat bulaşın en fazla yayılma istidadı gösterdiği etkinliklerden biri olması nedeni ile buralarda sıkı olarak kurallara uyulması çok önem arz etmektedir .
Ayni şekilde bar, cafe, meyhane gibi yerlerde de kurallara uyulması, meydana gelecek olumsuz sonuçlar için çok hayatidir .
Halkımızın büyük bir çoğunluğu maalesef hala daha işin ciddiyetinde değil .
Bulaşla ilgili konulan kural ve tedbirlerin uygulanmasını denetleyecek, yeterli ekiplerden yoksun bir durumdayız . Olanlar ise yetersiz . Dolayısı ile kurallara ne oranda uyulursa , elde edilecek sonuçta o oranda olur .
Kısacası , Vatandaşın alınan tedbirlere uyması ile sonuçlar olumlu olacak . Aksi , yoğun bakımda hayatını kaybedenlerin oranı artış göstermeye devam edecek .
Bunun önüne geçmek için siyasi erk , kurallara uyulması için yaptırımların uygulanmasında tedbirleri arttırmaya devam edecek .
Vatandaş , bunlara ya uyar . Yahut da uymaya zorlanır .
Bunun başka alternatifi yok .
Vardır diyen , beri gelsin .
Dün coronaya rağmen , Erenköy’de 57 yıl önce yazılan kahramanlık destanının anma töreni yapıldı .
Dernek Başkanı Sn. Mustafa Arıkan’ın Erenköy belgesi ile taleplerini dinledim . Yerinde , fakat işe koyulmak için çok geç kalınmış bir proje . Başka bir ülkede bu şanlı direniş olmuş olsa idi , diziler yapılırdı .
Bizde bu işler ne hikmetse pek önemsenmez .
Erenköy Kıbrıs Türk Halkının varoluş savaşımının ilk kilometre taşlarından biri olarak , tarihe altın harflerle geçmiştir .
Bu haber 2129 defa okunmuştur

:

:

:

: