Bir kişi bir günde kaç PCR testi yaptırmalı?

Rum yönetimi yine bir tiyatro oynuyor. “Kuzey Kıbrıs’tan alınan PCR testi ve aşı belgesi geçerli değil” diyerek yolcuları havaalanlarından geri çevirince onlarca mağduriyet yaşandı.

Rum yönetimi yine bir tiyatro oynuyor. “Kuzey Kıbrıs’tan alınan PCR testi ve aşı belgesi geçerli değil” diyerek yolcuları havaalanlarından geri çevirince onlarca mağduriyet yaşandı.
Birçok İngiliz, Larnaka ve Baf’ta KKTC’de yaptırdıkları testin geçerli olmadığını görünce neye uğradığını şaşırdı.
Havalimanında kala kalan İngilizler tepkilerini sosyal medyada dile getirdiler. Mağdurlar soruna çare isterken, Cumhurbaşkanlığı’nın da çözüm için girişimlerde bulunduğu ifade ediliyor.
Ancak henüz somut bir sonuç yok.
Yaşanan trajikomik durumun özeti şu.
Larnaka üzerinden İngiltere’ye gitmek isteyen bir yolcu dün önce burada PCR yaptırdı. Çünkü o PCR sınırı geçmek için gerekliydi.
Sonra sınırı geçtikten sonra bir de Rum tarafından yaptırdı. O PCR testi de uçağa binmek için geçerliydi. Yani aynı gün içinde iki PCR testi.
Biri Rum tarafına geçmek için, diğeri uçağa binmek için.
Güler misin, ağlar mısın?
Aynı yolcu İngiltere’ye ayak basar basmaz da PCR testleriyle karşılanacak… Bir günde kaç test?..
Bir diğer tartışma konusu da aşı meselesi.
KKTC’nin Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Metin Harper, İngiltere’de eğitim alan ya da İngiltere’ye uçacak olan vatandaşların KKTC’de veya Güney Kıbrıs’ta aşı olmalarının sorun yaratmayacağını söyledi.
Hazırladığı bir video ile merak edilenleri yanıtlayan Harper, PCR testleriyle ilgili olarak da uçuştan 72 saat önce bilet alınan havayolu ile iletişime geçerek güneyden mi yoksa kuzeyden mi test istediklerini sorgulamanın faydalı olacağını kaydetti.
Ancak o sorgulamalarda belli ki ağırlıklı görüş testin Güney’den istendiğiydi.
Kısaca, ne yazık ki Kıbrıs Türkü’nün hayatını zindan etmek isteyen zihniyet yine hortladı. Kıbrıs Türkünü zora koşmak, hayatını çekilmez hale getirmek, devletinden bıktırmak için hareket ediyorlar.
Ancak bu devlet öyle kolay kurulmadı. Birkaç ayak oyunuyla bu devletten bezmemizi, usanmamızı bekliyorlarsa nafile bekliyorlar.
Aşı ve PCR testleriyle ilgili Rum yönetiminin yaklaşımı, nasıl bir zihniyet ile karşı karşıya olduğumuzu bize bir kez daha göstermiştir.
Adanın kuzeyinde yapılan PCR testini tanımayan bir devlet, sizce bu adanın yönetimini bizle paylaşmayı göze alır mı?
Federasyonu savunanların rüyadan uyanarak bu soruya yanıt vermesi gerekir. Aksi halde o rüya Kıbrıs Türkü’nün geleceğini zehirleyecek. Bizden söylemesi…

Bu haber 2063 defa okunmuştur

:

:

:

: