Tarihte bir ilk!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda tarihte bir ilk yaşandı. İşçi kanadının yüzde 12’nin üstündeki zam talebine işveren destek verince, hükümet yeni asgari ücreti açıklayamadı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda tarihte bir ilk yaşandı. İşçi kanadının yüzde 12’nin üstündeki zam talebine işveren destek verince, hükümet yeni asgari ücreti açıklayamadı.
Asgari ücret için üçüncü toplantının Çarşamba günü yapılmasına karar verildi.
Toplantı sonrasında yaşananları açıklayan Hür-İş Federasyonu Başkanvekili Ahmet Serdaroğlu, “Tarihte ilk kez bu komisyonda işçi ve işveren tarafı anlaştı. Bundan sonrasını hükümet düşünsün” dedi.
İşveren kanadı da yüzde 11’lik prim desteğinin önümüzdeki 6 ay boyunca sürmesini “Kırmızı çizgimiz” diye açıkladı.
Peki şimdi ne olacak?
Hükümet yeni asgari ücreti belirlemek için uzlaşma aramak zorunda kalacak.
Ancak kaynak sıkıntısı çeken Maliye’nin işverenin prim desteği talebi karşısında olumlu görüşü yok.
Bunun için aylık 30 milyon liralık bir ek bütçeye ihtiyaç var.
Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye ziyaretinde ek bir kaynak için nabız yoklasa da bu konuda pozitif bir yaklaşım göremedi.
Ankara’nın Maliye’nin kaynak talebine “Yeni vergilerle kaynak yaratabilirsiniz” diye karşılık verdiği ifade ediliyor.
Kısaca hükümet zorda.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sürerken Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) da üyelerine “sosyal sigorta primlerini ödemeyi durdurma” çağrısı yaptı.
Üyelerine “Hükümetin prim desteğini sağlamadığı sürece sigorta primlerini ödemeyerek, Oda’na sahip çık. Şimdi birlik ve beraberlik zamandır” duyurusu yapan KTTO’nun tavrı adeta bir sivil itaatsizlik çağrısıydı.
Hükümet önümüzdeki 6 ay içinde bir seçimin de olacağını hesaplayarak, hem sendikalarla hem de işveren örgütleriyle ayrı ayrı cephe açar mı?
Açsa bile tüm bu cephelerden zaferle çıkar mı?
Bunlar ciddi soru işareti olan meseleler.
Ancak şurası bir gerçek.
Tarihte ilk kez hükümet edenlere karşı birleşen işçi ve işveren tarafı, iktidarı fena halde zorlayacak. Yeni asgari ücretin belirlenmesi sırasında işçi ve işveren tarafından yaşanan uzlaşı belki de bundan sonrası için örnek olacak. Bizden söylemesi…

Bu haber 2042 defa okunmuştur

:

:

:

: