Messi transferi sonrası kripto paralar güven tazeleyebilir

Fransız kulübü Paris Saint Germain’e (PSG) transfer olan dünyaca ünlü yıldız Lionel Messi’nin fiyatının bir kısmını “PSG Fan Token” olarak alacağının açıklanmasıyla gözler tekrar kripto paralara ve kulüplerin çıkardığı dijital varlıklara çevrildi.

Mevzu ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Serhat Yüksel, Messi’nin transferinde fan (taraftar) token kullanılmasının sürpriz olmadığını söyledi. Blokzincir teknolojisinin çok önemli manada gelişmekte olduğunun altını çizen Yüksel, “Bu uygulamalar çok kısa müddet içerisinde hayatımızın birçok alanında var olacaklardır. Kripto para da bu teknolojinin değerli uygulamalarındandır. Alışılmış ki bu uygulamanın Messi’nin transferinde gerçekleşmesi kıymetli ölçüde dikkati çekmiştir.” diye konuştu.

KRİPTO PARALARIN REKLAMI YAPILIYOR

Dikkat edilmesi gereken diğer bir mevzunun da kripto paraların reklamının yapılması olduğuna dikkati çeken Yüksel, şunları söyledi:
“Bu reklam ayrıyeten inanç verici niteliktedir. Beşerler, ‘Messi bile parasını bu biçimde alıyorsa bu eserler inançlıdır. Demek ki ben de paramı bu araçlara yatırabilirim’ diyeceklerdir. Bu süreç ileriki vakitlerde kripto paraların kullanımını kıymetli ölçüde artıracaktır. Şunu hatırlamak gerekir ki bir mühlet evvel kripto paralar çok popülerdi. Bu çerçevede, yatırımcılar tarafından önemli ölçüde tercih edildi. Hatta Amerikan doları, avro ve üzere araçlara ek olarak kripto paraların da kıymetleri takip edilmeye başlandı. Bu süreçte, makul bir kesim kripto paraları epey eleştirdi. Bu periyotlarda kimi bireylerin kripto paralardan ziyan etmesi sonucunda, bu eserlere az da olsa itimat kaybı oluştu. Messi ve başka atletlerin maaşlarının bir kısmının kripto para ile alması sonucunda, bu eserlerin tekrardan itimat tazeleyeceği kanaatindeyim.”

“MESSİ TRANSFERİ SONRASI KRİPO PARALARA YÖNELİŞ OLDU”
Doç. Dr. Yüksel, haberin akabinde kripto piyasalarında hareketlilik yaşandığına işaret ederek, “Bu açıklama sonucunda piyasada yaşananlar da söylediklerimizi takviyeler niteliktedir. Bu haberin akabinde, kulübün kripto paralarında kar artışı meydana geldi. Transfer haberinin duyulmasından sonra, yatırımcılar kıymetli ölçüde kulübün kripto paralarına yöneldiler. Bu durum da bahsi geçen bu kripto paraların kıymetinin yükselmesine önemli manada katkı sağladı. Özetle, Messi’nin transferini Paris Saint-Germain grubunun çok akıllı bir halde değerlendirdiği görülmektedir.” diye konuştu.

“PSG Fan Token”ın nasıl bir para ünitesi olduğu hakkında da bilgiler veren Yüksel, “Messi örneğinde durumu incelediğimizde, Paris Saint-Germain kadrosu fiyatın bir kısmını ‘PSG Fan Token’ biçiminde ödeyecektir. Pekala nedir bu “PSG Fan Token”? Bunlar blokzincirde basılan ve tahsil edilebilen dijital varlıklardır. PSG kadrosu burada kripto para borsalarıyla anlaşarak Token oluşturmaktadır. Daha evvel de söz ettiğimiz üzere bunlar kripto paralardır. Lakin dijital olarak tahsil edilebilmektedir.” tabirlerine yer verdi.

Kripto para kıymetlerinin değişebilir olmasına da dikkati çeken Yüksel, “Messi’ye ödenen kripto paralara talep arttığı durumda, futbolcunun elindeki paralar daha kıymetli hale gelecektir. Yani Messi piyasadaki talep artışı sonucunda, PSG ile anlaştığı transfer fiyatından daha fazla para elde edebilecektir. Olağan ki bu durumun aykırısı de kelam bahsidir. Bu süreçte PSG Token eserine olan ilgi düşseydi şayet, Messi’nin elindeki varlıklar daha kıymetsiz olacaktı.”

FAN (TARAFTAR) TOKEN NEDİR?

“Taraftar tokenlar”, Chiliz blok zincirinde basılan tahsil edilebilir dijital varlıklar. Bu varlıklar da alım-satım faaliyetlerine mevzu olabiliyor ve bedelleri arz ve talebe nazaran değişkenlik gösterebiliyor. Taraftar tokenlar ismine çıkartıldıkları spor kulüpleri ile direkt bağlantılı oldukları için spor karşılaşmaları, idare değişikliği, borsada süreç görenler için paha değişiklikleri üzere faktörler bu tokenların pahasında süratli yükseliş ve düşüşlere sebep olabiliyor.
Bu haber 7479 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER