Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin’e çok benzeyen ve ses getiren bir kripto para birimi bitcoin cash en büyük 10 dijital para birimi listesine girdi.

Bitcoin cash, kodunun çoğunu bitcoin ile paylaşır. Ancak işlemlerin işlenmesinde önemli ölçüde daha hızlıdır. Bitcoin Cash kripto para birimi yükselişte. Coinbase‘e göre perşembe günü %11’den fazla ve bu yıl %300’den fazla arttı.

İşte popülerliği hızla artan bitcoin cash hakkında bilmeniz gerekenler.

Bitcoin Cash, Ağustos 2017’de meydana gelen bir Bitcoin hard forkunun sonucudur.

Bitcoin Cash, Bitcoin’e kıyasla daha büyük bir blok boyutuna uyum sağlamak için oluşturuldu ve tek bir blokta daha fazla işlem yapmasına izin verdi.

Felsefi farklılıklarına rağmen, Bitcoin Cash ve Bitcoin çeşitli teknik benzerlikleri paylaşıyor. Aynı konsensüs mekanizmasını kullanıyorlar ve tedariklerini 21 milyon olarak sınırladılar.

Bitcoin Cash’in kendisi Kasım 2018’de bir çataldan geçti ve Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV ‘ye (Satoshi Vision) ayrıldı. Bitcoin Cash ABC artık Bitcoin Cash olarak anılıyor.

Bitcoin cash, 2017 yılında, bitcoin’in daha popüler hale gelen bazı sorunlarını çözmek için kripto parlamenterliğinde çatal (fork) olarak bilinen bitcoin’in bölünmesi olarak geliştirildi. Blockchain olarak bilinen merkezi olmayan bir defter sistemiyle çalışan Bitcoin, saniyede en fazla yedi işlem gerçekleştirebilir ve bu da onu günlük işlemler için idealden daha az bir kripto haline getirir.

Dijital para ekonomisti Alex de Vries CNN Business’a verdiği demeçte, “Bitcoin cash, bitcoin’in işlem kapasitesinde bir artış uygulayan versiyonudur.” dedi.

De Vries, bitcoin nakit yaratıcılarının Bitcoin’in her 10 dakikada bir megabaytlık blok boyutu sınırını -ki bu da saniyede en fazla yedi işlem anlamına geliyor, her 10 dakikada bir sekiz megabayta yükseltmeyi amaçladığını söyledi. Bitcoin nakit blokları 32 megabayta kadar çıkabilir.

Bitcoin cash’in yaratıcıları, “İşlem sınırını artıran Bitcoin yazılımı için bir güncelleme yazdılar” diyen de Vries, böylece yeni kripto para biriminin doğduğunu söyledi. Bitcoin nakiti 2018’de benzer bir durumda ikiye bölündü ve piyasa değeri yaklaşık 8 milyar dolar olan Bitcoin SV adlı başka bir çatal yarattı ve şu anda Coinbase’deki en iyi dijital para birimleri listesinde 19 numarada yer alıyor.

Bitcoin Cash ve Bitcoin arasındaki fark nedir?

Yeni başlayanlar için bitcoin nakite daha az talep var. Coinbase’e göre Bitcoin, piyasa değeri 1 trilyon dolardan fazla olan açık ara en büyük dijital para birimi. Öte yandan Bitcoin cash, Litecoin’i geçerek piyasa değeri neredeyse 26 milyar dolar olan en büyük dijital para birimleri listesinde 10 numara oldu.

Her ikisinin de evrende 18.7 milyon dijital parası olmasına rağmen, bitcoin nakit için talep bitcoin ile neredeyse aynı değil: Bir bitcoin koini şu anda yaklaşık 57.168 dolara ve bir bitcoin nakit madeni para yaklaşık 1.412 dolara mal oluyor.

Uluslararası kripto para borsası CEX’in üst yöneticisi Konstantin Anissimov, CNN Business’a anlattı.

“Bitcoin cash bugün dijital para ekosistemindeki en dayanıklı kripto para birimlerinden biri olduğunu kanıtladı.”

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den daha yüksek işlem hızlarına sahip olması gerekiyordu, ancak bu tam olarak yaratıcıların beklediği gibi sonuç vermedi. Bitcoin nakit işlem onay süreleri, bir dizi karmaşık nedenden dolayı bitcoin işlemi onay sürelerinden daha yüksek kalır. Yine de, bitcoin cash’in bitcoin’e göre belirgin bir avantajı vardır: Kullanımı daha ucuz.

Coindesk’e göre Bitcoin işlem ücretleri ortalama 60 dolara kadar yükseldi. BitInfoCharts’a göre Bitcoin Cash’in ortalama işlem ücreti şu anda sadece 3.5 sent. De Vries, işlem ücretlerinin, paraları ödeme olarak başka birine veya kendi cüzdanınıza aktardığınızda geçerli olduğunu söyledi.

Bitcoin Cash satın almaya hazır mısınız?

Popüler bitcoin borsalarının çoğu da bitcoin nakit satın almanıza izin verecektir. Örneğin, kripto para birimini Nisan ayında halka açık olan dijital para borsası Coinbase’den satın alabilirsiniz.

Bitcoin nakit son bir ay içinde % 139’dan fazla arttı. Ethereum ve orijinal bitcoin gibi diğer popüler kripto para birimlerine kıyasla coin başına nispeten ucuzdur, ancak şu anda coin başına sadece 0.60 $ olan mem dönüşmüş kripto para dogecoin’den daha pahalıdır.

Bitcoin satın alma riski olmadan bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin son 12 ay içinde %600’den fazla arttı. Ancak varlığın sahibi kripto para birimi fiyatlarındaki vahşi dalgalanmalar da dahil olmak üzere risklerle dolu. Yatırımcıların doğrudan bitcoin’e yatırım yapmadan bitcoin patlamasından pay almalarının birkaç yolu vardır.

Bitcoin’in yükselişini paraya çeviren birkaç şirket, Nisan ortasında doğrudan listelenmesiyle ses getiren lider bir kripto para borsası olan Coinbase de dahil olmak üzere halka açık olarak işlem yapıyor. Diğerleri arasında, Silvergate (SI) adlı en iyi bitcoin bankası olan bitcoin bull Mike Novogratz tarafından yönetilen kripto para yatırım firması Galaxy Digital (BRPHF) ve bitcoin madencilik firması Riot Blockchain (RIOT) yer alıyor. İsterseniz Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) üzerindende satın alabilirsiniz.

Emin olmak için, kripto ile ilgili hisse senetleri, son bir yıl içinde bitcoin’e olan talepteki çarpıcı artışa rağmen değişken olabilir. Bankalar ve diğer finansal firmalar Bitcoin patlamasından kazanç sağladı

Bitcoin ile ilgili hisse senetleri bazen iyi haberlere bile dalabilir. Bunun nedeni, fiyatlarının bitcoin fiyatlarına çok yakın olmasıdır.

Örneğin Silvergate’in hisseleri bu yıl %70 arttı. Ancak hisseler bitcoin fiyatıyla birlikte inişli çıkışlı bir şekilde devam ettiği için 52 haftanın en yüksek seviyesinin %30’undan fazla altında işlem görüyor. Yine de, kripto paraları benimseyen daha fazla yatırımcıdan yararlandı.

“2020 yılı işletmemiz için önemli bir büyüme ve genişleme yılı oldu… kurumsal yatırımcı topluluğu arasında dijital para birimlerine yatırım arttıkça,” dedi Silvergate CEO’su Alan Lane, şirketin Ocak ayındaki kazançları hakkında yaptığı basın açıklamasında.

Lane, Paul Tudor Jones, Stanley Druckenmiller ve Anthony Scaramucci gibi yüksek profilli para yöneticilerinin bitcoin’i son zamanlarda benimsediklerinden bahsediyor.

Tanınmış para yöneticilerinin ilgisi, bitcoin ve blockchain teknoloji şirketlerine yatırım yapan bir fon olan Amplify Transformational Data Sharing ETF’nin (BLOK) portföy yöneticisi Mike Venuto’nun Silvergate’in sahibi olmasının ana nedenidir.

Galaxy Digital’in yanı sıra bitcoin madencileri Riot Blockchain, Marathon Patent Group (MARA) ve Hive Blockchain’i (HVBTF) de fonda bulunduran Venuto, kripto parada Bitcoin’in yükselişinden en çok faydalanacak saf oyun şirketlerini aradığını söyledi.

Hisse senedi fiyatları son zamanlarda bitcoin ile birlikte çılgınca dalgalandı. Ancak Venuto madencileri sektörün “Seçtikleri ve baltaları” olarak adlandırdı – bitcoin fiyatları daha yükseğe çıktıkça iyi yapması gereken şirketler.

Fonu ayrıca artan bitcoin talebinden yararlanan daha büyük mavi çip hisse senetlerine de sahip.

Venuto, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın ana şirketi olan Intercontinental Exchange’i (ICE) seviyor, çünkü aynı zamanda bir kripto vadeli işlem platformu olan Bakkt’ın çoğunluk sahibi. Bakkt, bu yılın başlarında VPC Impact Acquisition Holdings adlı özel amaçlı bir satın alma şirketiyle birleşme yoluyla halka açık halemeyi planladığını duyurdu.
kriptopara.co.in PayPal ve Square büyük kripto kazananları olabilir

Venuto’nun fonu, artık kullanıcıların bitcoin ticareti yapmasına izin veren dijital ödeme devleri Square (SQ) ve PayPal’a (PYPL) da yatırım yapıyor. BTIG fintech analisti Mark Palmer, perşembe günü PayPal’ın hisselerini “satın almaya” yükseltti ve şirketin kriptoya son hamlesini ana motivasyon olarak gösterdi.

Palmer yayınladığı bir raporda, PayPal’ın kripto para işletmelerinin gelecek yıla kadar şirketin yıllık gelirlerine 1 milyar dolardan fazla para ekleyebileceğini ve ödeme platformunun hem yatırımcılar hem de tüccarlar için “Kriptonun kabul edilmesini teşvik etmede öncü bir rol oynamaya hazır olduğunu” söyledi.

Bitcoin bonanza, yakın zamanda kurumsal parasının bir kısmını bitcoin’e yatırdığını söyleyerek dalgalar yapan bir yazılım şirketi olan MicroStrategy (MSTR) ile birlikte Square’e yardımcı olmalıdır.

Bir kripto para borsası olan OKCoin’in CEO’su Hong Fang, bu hisse senetlerinin kripto para madenciliğinde rahat olmayan yatırımcılar için daha iyi bahisler olabileceğini söyledi.

“Square’e bakın: Büyümesinin çoğu bitcoin işinden geliyor,” dedi. Square artık bir kripto hisse senedi, dürüst olmak gerekirse.”

Bu da bazılarının kripto ile ilgili hisse senetlerinin fayda sağlamaya devam edebileceğini düşünmesinin bir başka nedeni. Daha fazla büyük para yöneticisi sözde anne ve pop yatırımcılarına katılabilir ve Square, PayPal ve Coinbase gibi şirketlerde hisse alabilir.

Coinbase’de hissesi olan bir girişim sermayesi şirketi olan Initialized Capital’in genel ortağı Alda Leu Dennis, bu durum bitcoin’in üç yıldan uzun bir süre önceki dalgalanmadan farklı olduğunu söyledi.

Elon Musk’ın Bitcoin ile ne ilgisi var?

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın varlıklara destek tweet’leri ve değerlerinin yükselmesini gönderme geçmişi var ve o büyük bir bitcoin güçlendirici. Musk, sadece sesli sosyal uygulama Clubhouse’da verdiği yakın tarihli bir röportajda, “Bitcoin’in geleneksel finans insanları tarafından geniş bir kabul almanın eşiğinde olduğunu düşünüyorum.” dedi. Bundan kısa bir süre sonra Tesla’nın kripto ile olan ilişkisini resmileştirdi, kurumsal duyurular akmaya başladı.

Bitcoin hakkında bilmeniz gereken her şey

En güncel Bitcoin Haberleri ‘ne ulaşabileceğiniz sitemizde. Yıllar süren şüphecilikten sonra, bitcoin nihayet ana akım güvenilirlik kazanıyor. Tesla (TSLA) şimdi bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor ve nakit holdinglerinin bir parçası olarak kripto para biriminden 1.5 milyar dolar satın aldığını açıkladı.

Bu arada, Goldman Sachs’ın yakında özel servet yönetimi müşterilerine bitcoin ve diğer dijital para birimlerine yatırım yapmak için yollar sunacağı ve Morgan Stanley’nin varlıklı müşterilerine bitcoin fonlarına erişim sunacağını duyurduğu bildiriliyor.

Daha fazla finans kuruluşu bitcoin’e yatırım ettikçe, daha fazla şirketin katılacağına dair spekülasyonlar var. Bazı yatırımcılar bunun enflasyona ve zayıf dolara karşı iyi bir hedge olabileceğini söylüyor. Abd Merkez Bankası Mart 2020’de faiz indirimi yaparak ABD dolarını ciddi şekilde zayıflattı ve bitcoin fiyatını yukarı çekti.

Yine de vahşi salıncaklara eğilimli. Nisan ayının ortalarında Bitcoin bir flaş çarpması yaşadı ve bir saatten kısa bir sürede yaklaşık% 14 düştü. Nedeni açık değildi, ancak spekülasyonlar, ABD Hazinesi’nin kripto para birimlerini içeren kara para aklama planlarını çökertmeyi planladığına dair doğrulanmamış bir Twitter söylentisine dayandırıldı. Bitcoin’in değeri daha sonra geriledi.

Bu haber 6304 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER