Bu hükümet nasıl devam edecek?

YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk’ün “Bu hükümetin bu şekilde devamı halka eziyettir' sözleriyle fitili çekilen bomba, dün siyaset sahnesinin bir numaralı konusuydu.

YDP Genel Sekreteri Enver Öztürk’ün “Bu hükümetin bu şekilde devamı halka eziyettir' sözleriyle fitili çekilen bomba, dün siyaset sahnesinin bir numaralı konusuydu.
UBP’nin Genişletilmiş İstişare Kurulu toplantısında konuşan Girne Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra’nın sözleri yenir yutulur değildi.
YDP’ye “Çekilirseniz çekilin, seçime gideceksek gideriz. YDP’nin barajı geçemeyeceği çok açıktır. Hükümet devam edecek ama YDP’siz devam edecek” diyen İzlem Hanım, YDP’ye açıkça meydan okudu.
Altuğra, “YDP’nin 1 vekili var. 1 damla su, bir okyanusu tehdit edecek noktada olamaz. Bizim endişe edecek bir durumumuz yok. Ha 3 ay önce seçime gideriz, ha 3 ay sonra… Alternatifsiz değiliz” diye konuştu.
Peki alternatif neydi?
HP mi?
HP’nin kendisinden kopan bağımsız vekillerin desteklediği bir hükümete destek vermesi o kadar kolay değil.
Dolayısıyla Arıklı dışında bağımsızların desteğiyle bu hükümet yola devam ederse 26 sayıya ulaşabilir. Ama 27 vekille bile Meclis’i açmakta sıkıntı yaşayan hükümet, 26 sayıyla bunu nasıl başarır?
Bu ciddi bir tartışma konusudur.
UBP’li vekil İzlem Gürçağ Altuğra’ya yanıt veren YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Meclisi kapayamayan, açması da zor olan bir hükümet durumumdayız. Seçim tarihinin bir an evvel belirlenmesi lazım. Resmileşmesi lazım. Hükümette de sürekli dayak yiyen biziz. Hükümette kalın ve dayak yemeye devam edin, pozisyonunda olmak istemiyoruz” dedi.
Arıklı’nın tespiti net ve gerçekçi bir yaklaşım içeriyor. Çünkü hükümetin her başarısızlığı UBP’den çok YDP’yi eritiyor.
Nitekim UBP-HP ortaklığında HP de bunu fazlasıyla yaşadı.
YDP’nin baraj altında kalacağı iddialarına “Bizim alacağımız oy İzlem Hanım’ın boyunu aşar. Birilerinin sözcüsü olmasın. İzlem hanım kendi işine baksın” diye Arıklı, belli ki seçime iddialı hazırlanacak.
Diğer taraftan bağımsızların desteğiyle hükümetin devam edeceği iddiası da havada kalmış durumdadır.
HP’den istifa eden bağımsız vekil Mesut Genç, “Erhan Bey desteğini çektiği an hükümet düşer” diyerek noktayı koydu. Mesut Genç hesabı da şöyle yaptı:
“Bu şekilde hükümet yürümez. Bertan Zaroğlu çekti zaten desteğini... 4 bağımsız 26 ile devam eder mi?”
Görünen o ki UBP hükümeti devam ettirmek isteyecek ama o hükümetin halka faydası olur mu? Orası tartışmalı bir konudur.
Yamalı bohça hükümetlerinin bu halka bir hizmet veremeyeceği de ortadır. O yüzden bir an önce yeni bir seçim sistemiyle istikrarlı bir yönetime kavuşmak için gerekenin yapılması elzem olmuştur. Aksi halde gelen gideni aratır. Bizden söylemesi…

Bu haber 2057 defa okunmuştur

:

:

:

: