Bu kış zor geçecek!

Başbakan Ersan Saner, Ekonomi Örgütleri ile dün Ekonomi Kurul toplantısında bir araya geldi. Başbakanlık’ta yapılan toplantı yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Başbakan Ersan Saner, Ekonomi Örgütleri ile dün Ekonomi Kurul toplantısında bir araya geldi. Başbakanlık’ta yapılan toplantı yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.
Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nden üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda, koronavirüs ile mücadele devam ederken sektörlerin sıkıntılarının nasıl aşılacağı ve devletin sigorta primlerine yapacağı destek ele alındı.
Ancak toplantıdan sonra yapılan açıklamalara bakılırsa, tünelin ucunda ışık belirmedi.
İnşaat Müteahhitleri Birliği, “Bu iş bir seçim ile temizlenir” açıklaması yaparken, prim desteğinin en azından küçük işletmelere verilmesini istediklerini söyledi.
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın açıklaması ise daha sertti.
“Sadece bir kesimin sırtına bastığınız için bu isyan. Sokaklar kalabalıklarla dolacak. Dileğimiz bir an önce hükümetin düşünerek bizimle el ele olmasıdır. Bunun için sokaksa sokak eylemse eylem...”
Tüm bu açıklamaları alt alta koyduğumuzda iş dünyası ile hükümet arasında geçen hafta Başbakan Ersan Saner’in yaptığı açıklamayla gündeme gelen ateşkesin kısa sürdüğünü ifade edebiliriz.
Önümüzdeki süreçte sokağın da hareketlenmesi an meselesi.
Hükümet eylemlere ne kadar dayanabilir, zaten pamuk ipliğine dayalı sayısıyla ne kadar devam edebilir…
Tüm bunlar yanıtlaması zor sorular.
Ancak muhalefet şimdiden hazırlıklara başlamış durumda.
1 Ekim’den itibaren Meclis’in dahi açılamayacağından o kadar eminler ki, karar alındığı tarihten itibaren 60 gün içinde seçim olacağını hesaplarsak, aralık ayında bir seçim tarihi ortaya çıkıyor.
Daha önce ortaya atılan ancak uzlaşılamayan ocak ayında seçim bile şimdilerde iyimser bir tahmin olarak kabul ediliyor.
Aralık ayında bir seçim, hükümetin bütçeyi de geçirememesi anlamına geliyor ki, bu da onca sorunun üstüne ayrı bir sorun olarak eklenecek.
Kısaca bu kış, Kıbrıs için zor geçecek. Bizden söylemesi…
Bu haber 1997 defa okunmuştur

:

:

:

: