Biz de Maliye Bakanı Oğuz’u severiz ama…

PCR testlerinin ücretli olması kararı Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile Sağlık Bakanı Ünal Üstel’i karşı karşıyla getirdi. UBP’de kelimenin tam manasıyla sinirler gerildi. “Ünal beyi severiz, tecrübeli bir abimizdir” diye söze başlayan Maliye Bakanı Dursun Oğuz’a biz de aynı şekilde karşılık veriyoruz.

PCR testlerinin ücretli olması kararı Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile Sağlık Bakanı Ünal Üstel’i karşı karşıyla getirdi. UBP’de kelimenin tam manasıyla sinirler gerildi.
“Ünal beyi severiz, tecrübeli bir abimizdir” diye söze başlayan Maliye Bakanı Dursun Oğuz’a biz de aynı şekilde karşılık veriyoruz.
Biz de Maliye Bakan Dursun Oğuz’u severiz, tecrübeli bir siyasetçidir ama…
Olmadı Sayın Bakan.
Ülkede vaka sayısı bu denli artarken, aşıya olan ilgi yerlerde sürünüyorken, PCR testlerini aşılılara da ücretli yapmak, salgının ekmeğine yağ sürmektir.
Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Sağlık Bakanı Ünal Üstel’e, “Her sıkıştığında topu maliyeye atması doğru değil” diyor.
Hakkı var.
Şu an bu ülkede yürütülmesi en zor bakanlık Maliye Bakanlığı. Üstelik kasası bir boş Maliye Bakanı’nın ne isaya ne de musaya yaranabilmesi gibi durum söz konusu şu an.
Kısaca aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık gibi bir durum var.
Belli günde 1 milyon TL’ye varan test maliyetleri karşılanamaz noktaya gelmiş.
Ancak bunun başka bir çıkar yolu bulunmalıydı.
Bugüne kadar aşı olmaya ikna edemediğimiz halkı, bu saatten sonra zorunlu da olsa test olmaya da ikna edemeyeceğiz.
Geçmiş olsun.
Sağlık Bakanı Ünal Üstel, “Testler ücretli olursa insanlar test yapmayacak, daha çok bulaş olacak, ülke kapanacak… Böylesi mi daha iyi?” diye soruyor.
Bu sorunun yanıtına sadece Maliye Bakanı’nın değil, maliye bürokratlarının da kafa yormasına ihtiyaç var.
Pandemi Hastanesi Başhekimi Dr. Erol Uçaner, “21 günlük yapılacak kontrollerle şu an elimizde olan iplerin ucu öyle bir kaçacak ki, değil bu hastane memleket kapanacak” diyor.
Uzun süredir, günlük vaka ortalamasının nüfus oranına göre çok yüksek olduğuna dikkat çeken Uçaner, “Ülkemizde her hafta test yapıp da para veremeyecek çok insan var. Önce bunu bilmemiz lazım” diye uyarıyor.
Peki bu tartışmalar yapılırken, son günlerde sesi gittikçe kısılan Bulaşıcı Hastalıkları Üst Komitesi ne diyor?
Bir zahmet onlar da görüşlerini açıklasın da bilelim.
Sözü özü pandemiyle mücadelede ipin ucu kaçmak üzere. Hükümetin hesap uzmanları gelir gider kaleminde rakamları toplarken, vaka sayısını da toplamayı ihmal ediyor.
İşte hata burada başlıyor. Çünkü ülkede gerçek orada yatıyor. Bizden söylemesi…

Bu haber 1981 defa okunmuştur

:

:

:

: