30 Ağustos ruhunu anlamak!

Bugün 30 Ağustos... Tam 99 yıl önce bugün bir ulus kurtuluşuna vesile olan çok önemli bir zafere imza atmıştı.

Bugün 30 Ağustos... Tam 99 yıl önce bugün bir ulus kurtuluşuna vesile olan çok önemli bir zafere imza atmıştı.
Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğindeki Türk ordusu, Anadolu'ya leş kargası gibi üşüşen Yunan ordusunu 30 Ağustos sabahı Dumlupınar'da sıkıştırmış, büyük bir meydan savaşı yapılmıştı.
Bu savaş sonunda bozguna uğrayan Yunan kuvvetleri İzmir, Yalova ve Bandırma yönüne doğru kaçmaya başladı.
Yunan ordusu Başkomutanı General Trikopis ve birçok subay esir alındı. Kaçan Yunan ordusunun yeni bir savunma hattı oluşturmasını engellemek amacıyla Mustafa Kemal 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!' emrini verdi.
Bu emirle başlayan takip 9 Eylül’de Türk ordusunun İzmir'e girmesiyle sonuçlandı.
Mustafa Kemal'in o gün Akdeniz için verdiği talimat bugün hala geçerlidir.
Akdeniz'de var olamayan, yok olmaya mahkumdur.
O yüzden Akdeniz'de kendi münhasır ekonomik bölgesi için 'Biz buradayız, hakkımızı kimseye yedirmeyiz' mesajı veren Türkiye, Akdeniz'deki var olma mücadelesini Mustafa Kemal Atatürk'ün bir talimatı saymaktadır.
O emir doğrultusunda da KKTC'den çekilmesi elbette mümkün değildir.
Çünkü Kıbrıs Türkü'nün yaşadığı toprağı vatan belleyen Türkiye, anavatanın savunmasının da buradan yani KKTC'den başladığının bilincindedir.
Kendilerini bu toprakların efendisi, Kıbrıs Türkü'nü de kiracı belleyen Rumlar bunu anlamamakta dirense de, Türk askerinin adadaki varlığı sonsuza kadar sürecektir.
Bunu er ya da geç anlayacaklar, hayal aleminden uyanmak zorunda kalacaklar.
30 Ağustos zafer bayramını coşkuyla kutladığımız bugün, Atatürk'ün gösterdiği hedefte yani Akdeniz'de, Türk ordusu dimdik ayaktadır.
O ordunun varlığı da Kıbrıs Türkü için her zaman en büyük güvencedir.
Kıbrıs Türkünün liderlerini, siyasetçilerini, kanaat önderlerini iptal ettikleri pasaportla yola getirmeye çalışan zihniyet, gerçek yüzünü göstermiştir.
30 Ağustos zafer bayramını kutladığımız bugün, Rum Yunan zihniyetinin bir asırdan bu yana hiç değişmediğini fark etmeliyiz.
99 yıl önce Anadolu’yu ele geçirmeye çalışan zihniyet, 74 öncesinde de Kıbrıs Türkü’nü bu adadan atmak istemişti.
Bugün 30 Ağustos zafer bayramını kutlarken, ulus olarak bu gerçeklerin bir kez daha farkına varmalı, safları her zamankinden daha fazla sıklaştırmalıyız.
Aksi halde sonumuz felaket olur. Bizden söylemesi…
Bu haber 1937 defa okunmuştur

:

:

:

: