Köprülerin altından çok sular aktı

Anastasiadis , devraldığı zamana oynama oyununa bir halka daha ekleyerek , şimdi de sözde Kıbrıs Cumhuriyetine dönüş martavalını ortaya attı .

Anastasiadis , devraldığı zamana oynama oyununa bir halka daha ekleyerek , şimdi de sözde Kıbrıs Cumhuriyetine dönüş martavalını ortaya attı .
Yıllarca Federasyonu ve siyasal eşitliği görüşmek için görüşen Rum tarafının , şimdi son temsilcisi olan Anastasiadis . Yeni bir bazmo türü olan, ama bu da eski sahtekarlıklarına dayanan ve gündemi değiştirerek , gündem yaratmaya çalışan “ Kıbrıs Cumhuriyeti “ martavalını ortaya çıkardı . Bu bazmoyu bizde de bazı gafiller yutuverdi .
Ben demiyorum .
Kendi basın yayın organları yazıyor .
“Kıbrıs Cumhuriyetini 1964 ‘de bitirdik” diye .
O dönemleri yaşayan ve bilen bir kişi olarak . Türk vekillerin ortaklık meclisine nasıl sokulmadıklarını . Can güvenliği nedeni ile Rum tarafına geçemediklerini yaşayıp gören birisiyim . Bir çoğunun da şehit edilişlerinin üzüntülerini o dönem jenerasyonu hep yaşadı .
Yıllarca siyasi eşitlik tartışıldı . Sıkışınca hemen destilasyon komedisini ortaya attı . Bir müddet sonra da iki devletli çözümü önerdi .
Şimdi de Kıbrıs Cumhuriyetine geri dönüşü öneriyor .
Yeni Türk önerisi karşısında şaşkın ördek gibi ne yapacağını şaşırdı yalpalayıp duruyor .
BM GK açılışından önce üçlü bir gayri resmi konferans zeminini araştırmak için adaya gelecek olan özel temsilci Lute . Anastasiadis’in bu yalpalama tutumu nedeni ve pasaport iptalleri de dikkate alınarak. Lute Hanımın ada ziyaretinden vazgeçtiğinin kararını taraflara bildirdiği haberi Rum basınına düştü .
Aslında bu olaylardan sonra ortak zemin umutsuzluğunu daha da körüklediği için boşuna adaya gelmekten vazgeçtiği bildirildi .
Masada Türk tezi olarak , eşit statüde iki egemen devlet , çözüm için en gerçekçi öneri .
Anastasiadis’in bu zikzaklı tavırları, hem içte hem de dışta büyük bir siyasi itibar kaybetmesine neden olmaktadır . Güney de bu konuda bombardımana maruz kalmıştır .
Amaç hep ayni . Türklere adada başlatmış oldukları ve başaramadıkları yarım kalan soykırımı , ikinci Kıbrıs Cumhuriyeti ile tamamlamak . Başarısızlıklarının hatalarını bulmuş olacaklar ki bu defa hatasız bu işi yapmak istiyorlar .
Anastasiadis hala hayal peşinde .
Pasaport iptallerine vatandaşlarının % 71’i evet dedi .
Bu araştırma da göstermektedir ki Rum Halkının büyük bir çoğunluğu . Türk Halkı ile pasaport dahil hiçbir şeyini eşit olarak paylaşmak istemiyor .
Yeni Türk tezi , güneyde yaprak dökülmesine neden oldu .
Anastasiadis hedef tahtasına dönüştü .
Rum Halkı büyük bir telaş ve umutsuzluk içinde .
Bakalım ileride başka hangi önerileri ortaya atacak ?
BM GS özel temsilcisi , zemin olmayışından dolayı adaya gelmekten vazgeçti .
BM GK ‘nin 5 daimi üyesi de ağız birliği yaparak . İlle de adada bir anlaşmanın federal bir yapıda olmasını şakıyorlar .
Anastasiadis’in bu son önerisi karşısında , bu beşibiryerdenin tutumlarını çok merak etmekteyim .
Rum tarafı gerçekten bir panik içinde .
Efendim .
Yazımın sonunu, son Bakanlar Kurulunun almış olduğu testlerin paralıya dönüşmesi kararına ayırdım.
Karar ilgili Bakanın olmadığı bir kurul toplantısında alınmış . Vekil olan Bakan , bu karara evet demiş . Bu karar genelde tüm halkın sağlığını ilgilendiriyor . Vekalet eden Bakan bu hassas konuyu ilgili Bakanın yurt dışından adaya döndükten sonra , ileriki bir toplantı gündemine ilgili Bakanın da olacağı toplantıya bırakabilirdi .
Bu karar halk sağlığı açısından çok büyük risk ve tehlikelere gebe . Zaten bulaştaki artış bu yönde .
İşi çorap söküğü haline getirmeyelim .
İlmeği kaçırmayalım .
Efendim . Bu gün Zafer Bayramımız . Kutlu ve mutlu olsun . Yüce Atamıza , silah arkadaşlarına , Türk Silahlı Kuvvetlerine sonsuz minnet ve sevgiler sunuyor . Tüm şehitlerimize rahmet diliyor . Nice 30 Ağustoslara diyorum .
Bu haber 2039 defa okunmuştur

:

:

:

: