Vaka sayıları hızla yükselirken…

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, 'Covid-19 Haftalık Salgın Raporu'nda tüyler ürperten gerçek açıklandı. KKTC geneli kırmızı renk. Yani bu durumda en üst seviyede alarmda olmamız gerek.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, 'Covid-19 Haftalık Salgın Raporu'nda tüyler ürperten gerçek açıklandı. KKTC geneli kırmızı renk. Yani bu durumda en üst seviyede alarmda olmamız gerek.
Peki durum öyle mi?
Etrafa baktığımızda öyle kimsenin alarm durumunda olduğuna dair bir işaret görmüyoruz.
Hastanelerin buzdolapları çok şükür aşıyla dolu. Ama insanları sağlık merkezlerinin önünde aşı kuyruğuna girerken de görmüyoruz.
Kısaca tam bir vurdumduymazlık hakim.
Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, 'Covid-19 Haftalık Salgın Raporu' yayımladı.
25 – 31 Ağustos tarihleri arasını kapsayan rapora göre, bir haftada 913’ü yerel 1110 Covid-19 vakası tespit edilirken, 12 kişi hayatını kaybetti. En çok vakanın görüldüğü yer başkent Lefkoşa.
Üstelik vakaların en çok görüldüğü kesim ise bana bir şey olmaz diyen 30-39 yaş arası bireylerden oluşuyor.
Raporda asıl dikkat çeken nokta ise virüs bulaştırma katsayısı olarak bilinen R değerindeki yükseliş.
Mart’ta 0,40, Nisan’da 0,50, Mayıs’ta 0,80, Haziran’da 1,20 ve Temmuz’da 1,60 olarak görülen R değeri, Ağustos ayında 2,00'ye çıktı.
Bu yükseliş, eylül ve ekim ayındaki vaka sayılarından Allah bizi korusun temennisini içimizden geçirmemize neden oluyor.
Tüm bu kaos içinde okulların nasıl açılacağı da ciddi merak konusu. Milli Eğitim Bakanı seyreltilmiş yüz yüze eğitimin başlayacağını açıklarken, eğitimcilerin bu konuda yeterli önlemin alınmadığına ilişkin ciddi endişeleri var.
Artan vaka sayıları karşısında Maliye, yetersiz bütçesi nedeniyle ev karantinasını bir çare olarak önümüze koydu.
Ancak bu yöntemle ilgili ciddi sıkıntıların işareti var.
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, otel karantinasının kaldırılarak, hastalarda dahil olmak üzere herkesin ev karantinasında takip edilemeyeceğini belirterek, önemli bir uyarıda bulunuyor. “Ev karantinası veya ev bakımı bizim ülkede sökmez.”
Ama hükümetin şimdilik başka çaresi de yok gibi görünüyor.
PCR testlerinin aşılılara ücretli olması kararından geri dönen hükümet, bulaşı önleme noktasında önemli bir adım attıysa da aşıyla ilgili vatandaşın attığı bir adım henüz yok.
Yüzde 55’de donan kalan aşılanma oranı, önümüzdeki aylar için en büyük tehlike işareti olarak görünüyor. Bizden söylemesi…

Bu haber 1921 defa okunmuştur

:

:

:

: