Taşıma suyla değirmen nereye kadar dönecek?

Hızla fakirleşiyoruz. Covid-19 sadece sağlığımızı değil, ekonomik dengeleri de alt üst etti. İstatistik Kurumu’nun 2020 yılına ait verileri buz dağının sadece görünen yüzü. Bu verilere bakıldığında bile KKTC ekonomisi, geçen yıl reel olarak yüzde 16.2 küçülmüş.

Hızla fakirleşiyoruz. Covid-19 sadece sağlığımızı değil, ekonomik dengeleri de alt üst etti. İstatistik Kurumu’nun 2020 yılına ait verileri buz dağının sadece görünen yüzü.
Bu verilere bakıldığında bile KKTC ekonomisi, geçen yıl reel olarak yüzde 16.2 küçülmüş.
Kişi başına düşen milli gelir, 2019’da 12 bin 649 dolar iken geçen yıl 10 bin 55 dolara geriledi.
Yani bir yılda toplam 2 bin 594 dolar fakirleşmişiz.
Sektörlerin neredeyse tamamı küçülmüş.
Peki 2021’de durum ne olur?
Bu yılda durumun pek parlak olmadığı aşikardır.
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Maliye’de sıçan düşse kafasını yaracak” diye durumu egzajere de etse aslında tespit gerçeğe yakındır.
Nitekim önceki gün toplanan beş saatlik Bakanlar Kurulu’ndan çıkan tek somut gelişme, Maliye Bakanlığı’nın bu ay da 250 milyon TL borçlanması oldu.
Kısaca bu ekonomik tabloda hükümet taşıma suyla değirmen döndürmeye devam ediyor.
Ancak nereye kadar?
Zira alınan her borç ülkenin geleceğinden alınıyor.
Elbette hükümet bu kapsamda bir takım tasarruf tedbirlerine de yöneliyor. Ancak alınan tedbirler, en olmaması gereken yerden olunca geleceği ilişkin karamsarlık bir kat daha artıyor.
PCR testlerinin ülkeye maliyetinin günde 1 milyon TL olduğunu öne sürerek ücretsiz yapılmasını engellemek, vakaların bu derece arttığı bir dönemde nasıl bir karar? Sağlıktan tasarruf olur mu? Olursa bunun Allah korusun ekim ve kasım aylarında kapanmaya kadar gidecek sonuçlar doğurması mümkün olur mu?
Tüm bunlar çok geç olmadan yanıtlanması gereken sorulardır.
Bazı aklı evveller PCR ücretli ama antijen aşılılara ücretsiz diyor. İyi de antijen testlerinin doğruluk payı henüz yüzde 50’yi geçmedi. Yani yazı tura atsanız, neredeyse daha sağlıklı bir sonuca ulaşırsınız.
İşin tirajı komik yanı tüm bu tuhaflıklara dün bir başka ilginç öneriyle başka bir tuhaflık daha eklendi.
Sağlık Bakanlığı, “Güney’e geçişlerde testi kaldırmayı önerdik” açıklaması yaptı. Tek temennimiz Güney’de bu önerinin dikkate alınmaması.
Aksi halde Allah korusun, günlük vakaların 300’lere çıkacağı dönem çok yakın. Bizden söylemesi…
Bu haber 1948 defa okunmuştur

:

:

:

: