Afganistan olgusu ve Türkiye

Bugün Türkiye ‘ye biçilmek istenen elbisenin ne olduğunu anlamak için programlarda analiziler- yorumcular ya da akademisyenler tartışma yapa durmaktadırlar.

Bugün Türkiye ‘ye biçilmek istenen elbisenin ne olduğunu anlamak için programlarda analiziler- yorumcular ya da akademisyenler tartışma yapa durmaktadırlar.
Türkiye ‘yi anlamak isteyenler Hem AB’ye bakacaklar hem İngiltere ye ve de ABD’ye bakmaları gerek olacaktır. İyi baktığımızda kavgaların çoğunu bizim topraklarımızda cereyan ettiğine şahit olacaksınız. İngiltere’nin BREXİT olgusu da yeni dönemin aslında başlangıcı sayılabilir. Aslında bazı yorumculara göre Orta Doğu’da başlayan arap baharını değişimin başlangıcı olarak yorumlamaktadırlar.
Geçmişte Atom bombasını Japonya ya gönderen ABD nasıl orada bir sistem kurduysa, Nasıl Çin de ucuz işçi gücünden faydalanıp orada bir sistem kurmuşsa bugün de ABD yeni bir oyun ile gündeme gelmeye başladı. Afganistan dan asker çekiliyor.. söylentisi çıkarıp basında yenilgi havası yaratılması da bunun bir örneği olsa gerek!
Aslında ABD yeni bir sayfa açıyordu…
Aslında ABD yenildik söylentisinden çok ÇİN’e daha da odaklanıyordu. Haritada daha Afganistan ‘ın yerinden bir haber yorumcuların kalkıp bugün ABD’nin yenildiğini deklare etmeleri güldürücü…

ABD yılda 1 triyon dolar bütçe açığı var. Rakipleri bir dönemler AB idi trump döneminde değişen paradigma ile AB ordu sahibi olmalıyız güdüsüne büründü. Hatırlarsak Merkel ABD olmazsa kabil den çıkamayız demişti. Bugün de o günleri görerek ABD KAOSU rakiplerinin kuçağına bırakıyordu. Hatta bu gelişmelerin öncesinde AB üyesi FRANSA cumhurbaşkanı kendi ordularının olması gerektiğini kaç kez demiştir hatırlamıyoruz bile. O yüzden bugün sinema başka..
Fransa nın dile getirdiği AVRUPA ORDUSU fikri ciddi ciddi gündemde.Başka careleri yok.Türkiye de bu gece eklenirse Orta Asya ya kadar gider. Bu nedenle Türkiye’yi yanlarına almaktan başka çareleri yok. O yüzden ileri ki günlerde Türkiye siyasetinde AB’nin etkisini göreceğinizden şüpheniz olmasın. Bu nedenle tansiyon düşmeyecek aksine yükselecektir.
ABD de ise bu hamlenin tam tersine türkiye’yi yanına almak isteyecektir.Bu sancı bizim için çok sıkıntılı geçebilir.Aslında ABD’nin Afganistan çekilmesi Taliban ‘a KABİL’i hediye etmeleri de yeni senaryodan başka bir şey değildir.
Top 2 tarafta . Biz de sahadayız. Bu sefer çekişme fazla olacak. Bakalım biz hangi tarafta yer alacağız bekleyip göreceğiz. Lakin bu dönem başka olacak.

Bu haber 7296 defa okunmuştur

:

:

:

: