Halk iki devletli çözüm istiyor

Hiçbir politika halk desteği olmadan başarıya ulaşamaz. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da elbette bunu çok iyi biliyor.

Hiçbir politika halk desteği olmadan başarıya ulaşamaz. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da elbette bunu çok iyi biliyor.
Müzakerelerin bundan sonraki seyrini belirleyecek New York görüşmeleri öncesi yaptırılan kamuoyu araştırması da bu yüzden çok anlamlıdır.
Binden fazla insanla yapılan bu araştırmaya göre, halkın yüzde 49.2’si, “iki eşit egemen devlete dayalı çözümü” benimsemiş, hatta bu yönde politikalara destek veriyor görünüyor.
Bu araştırmaya göre federasyonu savunanların oranı ise yüzde 33.1’de kalıyor.
Anket, Cumhurbaşkanlığı seçiminden bugüne kadar, Ersin Tatar’a ve onun politikalarına olan desteğin giderek arttığını gösteriyor.
Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs meselesine bakış açısı son yıllarda giderek değişmiştir.
Crans Montana’da başarısızlık ve hayal kırıklığının ardından 4. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da zaman zaman ifade ettiği gibi son şans değerlendirilememiştir.
Cumhurbaşkanı Tatar Türkiye ile birlikte Kıbrıs Türk halkının önüne yeni bir vizyon koymuştur. O vizyon da bu anketi sonuçlarına bakarsak halk tarafından benimsenmiştir.
Bu anketi başta garantör ülkelerden İngiltere olmak üzere Avrupa Birliği ve BM Genel Sekreteri Guterres de iyi değerlendirmelidir.
Kıbrıs Türkü’nü hala daha 2004 yılında Annan Planı sırasında olduğu yerde görmeleri büyük hatadır.
İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie'nin yaptığı, “Kıbrıs konusunda varılacak bir anlaşma için çıkış yolunun federasyon olduğu” açıklamaları da aynı kafanın, yani 2004’te kalan anlayışın yansımalarıdır.
Dünya olduğu yerde durmuyor, dönüyor. 2004’teki dünya bugünün dünyasıyla aynı değil. Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Türkiye de aynı değil.
Kıbrıs sorununda zaman zaman federasyon temelli çözüm fırsatları doğmadı değil. Bunu kimse inkar edemez.
Ama Rum tarafı o federasyonu da istemediğini bize net bir şekilde her zaman göstermiştir. O yüzden sözün özü Cumhurbaşkanı Tatar önderliğinde oluşturulan yeni politikaya bir fırsat verilmelidir.
Yapılan ankete baktığımızda halk bu fırsatı veriyor. Muhalefet de bu fırsatı verirse oluşturulacak birlikte masada maksimum verimi sağlarız. Aksi halde içimize ekilen ayrılık tohumları bu ülkenin geleceğini tehlikeye atar. Bizden söylemesi…
Bu haber 2423 defa okunmuştur

:

:

:

: