VAKIFLAR MARAŞ İÇİN AİHM’E BAŞVURDU

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, “Rum tarafı Maraş ile ilgili hiçbir şekilde hak vermek istemiyor” dedi.

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, “Rum tarafı Maraş ile ilgili hiçbir şekilde hak vermek istemiyor” dedi.


KİRALAR ÖDENMEDİ

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, Maraş bölgesi ile ilgili Rum tarafının hiçbir şekilde hak vermek istemediğini belirterek ödenmemiş kiralar için AİHM’ye başvurduklarını aktardı. Kapalı Maraş’ın Vakıf malı olduğuna vurgu yapan Benter, kişilerin kiralarını ödediği müddetçe Vakıf malını da kullanmaya hakkı olduğuna işaret ederek kira ödeme durduğu zaman Evkaf’a geri iade edilmesi gerektiğini söyledi.

CİDDİ ALACAK VAR

Söz konusu durumun 1944’teki yasada da var olduğunu belirten Evkaf Genel Müdürü Benter, 1974 sonrası ödenmemiş kiraların da hesaba katılması durumunda ortaya ciddi meblağların ortaya çıkacağını aktardı. Rum idaresinin hiçbir şekilde Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne hak vermek istemediğine vurgu yapan Benter, Rum tarafının sürekli “işgal bölgesidir, kabul etmeyiz” tavrı takındığını ifade etti.

İÇ HUKUK TÜKENDİ

Ödenmemiş kiraların olduğunu ve konuyla ilgili girişim başlattıklarını belirten Benter, “Bu kadar yıllık ödenmemiş kiralar var, konuyla ilgili biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dava açtık, Rum tarafında da iç hukuk tüketildiği için konu AİHM’ye gidiyor” ifadelerini kullandı.
Bu haber 141 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER