Rum lideri artık bizi kayığına bindiremez!

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurul Salonu’nda yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununa özel bir başlık açtı.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurul Salonu’nda yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununa özel bir başlık açtı.
Rum lider Anastasiadis’in BM’de konuşma yapmasına dikkat çeken Erdoğan, “Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı, sürdürülebilir çözüm ancak sonuç odaklı gerçekçi bir yaklaşımla mümkündür. BM’nin eşit olarak kabul ettiği adadaki iki halktan birinin sizlere hitap edebilirken, diğer liderin bu platformda sesini duyuramaması adil değildir” dedi.
Bu çağrıyı değerlendiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, memnuniyetini “Sayın Erdoğan, uluslararası topluma çağrı yaparak bizim sesimiz oldu” sözleriyle değerlendirdi.
BM’de gözlerden kaçan bu çağrı, fevkalade önemli bir çağrıdır. Dünya Doğu Akdeniz’de suların durulması ve çıkarılacak enerjinin güvenli bir şekilde işlenmesini istiyorsa, Kıbrıs meselesini çözmeye mecburdur.
Bu çözüm şeklinin federasyon olamayacağı da yarım asırlık müzakere maratonundan sonra az çok belli olmuştur.
ABD Başkanı Biden ile görüşerek istediği PR’ı yapamayan Anastasiadias, BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığı 20 dakikalık görüşmeyi ballandıra ballandıra anlatarak, nasıl bir oyalama taktiği ortaya koyduklarını bir kez daha gösterdi.
1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüş, bu taktiklerin en yenisidir.
Daha önce de federasyonu görüşürken “gevşek federasyon” diyen Rum lideri, hepimizi yıllardır bir kayığa bindirdi. Oradan oraya gezdirdi.
Crans Montana bunun en bariz örneğine tanık olmadık mı?
Bu kez yine aynı taktikle bizi bir kayığa koyup gezdirmek istiyor ama bu kez durum farklı.
Kıbrıs Türk tarafının, Ankara ile birlikte savunduğu “egemen eşitlik temelinde iki ayrı devlet” formülü Anastasiadis’in bindiği kayığı alabora etmiştir.
Peki bundan sonra ne olacak?
Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Tatar’ın da dediği gibi, New York’ta bilinen propagandalarını tekrarlayacak.
Yani bizi ve uluslararası camiayı bindirip gezdirdiği kayığa yeniden koyup gezdirmeye çalışacak. Ancak bu artık mümkün değildir. Bizden söylemesi…

Bu haber 2310 defa okunmuştur

:

:

:

: