Kelebeğin hikayesi!..

Türkiye’nin genç yazarlarından Hakan Mengüç’ün “ben ney’im” kitabında anlattığı güzel bir hikaye var. Hafta sonunda hepimize iyi gelecek bu hikaye üzerine biraz oturup düşünmekte fayda var.

Türkiye’nin genç yazarlarından Hakan Mengüç’ün “ben ney’im” kitabında anlattığı güzel bir hikaye var. Hafta sonunda hepimize iyi gelecek bu hikaye üzerine biraz oturup düşünmekte fayda var.
Bir gün kırlarda gezintiye çıkan bir adam birbirinden güzel çiçek ve bitkileri izlerken küçük bir kozanın varlığını fark etti. Koza ha açıldı, ha açılacak… Adam, bunun bir kelebek kozası olduğunu fark etti. Bu fırsat bir daha ele geçmez diye düşündü ve bir kelebeğin dünyaya geldiği ilk dakikalara şahit olmak istedi.
Beklemeye başladı ama kelebeğin küçük bedeni kozadan bir türlü çıkmıyordu.
Kelebeğin dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündü. Bu yüzden kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi.
Ve elindeki küçük çakıyı çıkarıp kozadaki deliği büyütmeye başladı.
Böylece kelebek hemen çıkıverdi kozasından. Fakat bedeni zayıf ve güçsüzdü. Adam kelebeği izlemeye devam etti. Nasıl olsa birazdan kanatlanıp uçacaktı ama olmadı.
Kelebek, hayatının geri kalanını, kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadı.
Adamın bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey, kelebeğin o daracık deliği büyütmeye çalışırken kanatlarını güçlendirdiği ve bedenindeki yaşam sıvısının ancak o zorlamayla kanatlarına gidebileceğiydi.
Adam bu gerçeği öğrendiğinde, hayat boyu unutamayacağı bir ders almıştı. Bazen, hayatta tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey, zorlanmalardır, bu çabalardır.
Eğer hayatta herhangi bir çaba olmadan ilerlemenize izin verilseydi, o zaman bir anlamda sakat kalırdık, güçlenmezdik. Ve asla uçamazdık.
Sabır boyun eğmek değil, mücadele etmektir.
Sabır hiçbir şey yapmadan beklemek değil, aksine her güzel şeyin emek sonrası geldiğini bilmek ve zorluklara göğüs germektir.
Tıpkı o kelebeğin hikayesindeki gibi…
Bugün BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşecek, Pazartesi günü Rum mevkidaşı ile birlikte üçlü zirvede bir araya gelecek Cumhurbaşkanı Tatar da, Kıbrıs Türk halkı adına bu mücadeleyi yürütüyor.
Bazıları o mücadeleden bıkmış sıkılmış olabilir. Ama bizim güçlenmemizi, Kıbrıs Türkü’nün ayakta kalmasını o mücadele sağlıyor. Bizden söylemesi…


Bu haber 1862 defa okunmuştur

:

:

:

: