Gençliği anlamak

Şimdi, şu an, gençliği gerçekten anlayıp anlamadığımızı kendi kendimize soralım?

Şimdi, şu an, gençliği gerçekten anlayıp anlamadığımızı kendi kendimize soralım? Biz, gençken nasıldık? O dönemde bizleri kimler anladı ya da kimler bizlere daha doğru düşünmemiz, kendimizi daha erken bulmamız, ne isteyen gençler haline gelmemiz için ön ayak oldular?
Gençlik, bebeklikten yetişkinliğe kadar olan dönemi anlatmak için kullanılan terim. Bu terimin fizyolojik, demografik, sosyolojik durumu yansıtmada bir alt kültür olarak kullanılmasında ergenlik, teenager, grup etkileşimi üzerinde durulur. Eğitim ve toplumsal hareketler araştırmalarında belirtilen bir toplumsal adlandırmadır.
Geleceğin Yazarının Gözünden Gençlik
Geçtiğimiz hafta kompozisyon dersimizin konusu: “Bugünde daha çocukken düşlediğiniz gençliği yaşayabiliyor musunuz?” sorusuydu. Öğrencilerimden bu konuyu sebepleriyle birlikte açıklamalarını istedim. Öğrencilerimden ve de geleceğin yazarlarından Melisa, “Gençlik Yaşamaktır” adlı kompozisyonunda, bir öğretmen olarak kendisini yetiştirdiğim için gururlandırıcı nitelikte bir yazı yazdı. Yazı şöyle: “Bence gençlik, bireyin enlerini yapabildiği zamandır. Sonunu düşünmeden; kısaca yaşama balıklama dalarak yaptığı davranışların bütünüdür. Bu dönemde insan, doyasıya yaşamak ister. Hayaller kurmak ister. Bazen de zaman, bütün bu hayallerin engeli olabilir. Ben, gençliğimi eğlenceyle geçirmekten çok; eğitimimle, kitaplarla, bilgilerle geçiriyorum. Tabii ki yaşamımda heyecanın da olması gerektiğini biliyorum. Zamanın engellerine karşı isteklerimi yaşıyorum. Çünkü, istemesini biliyorum. Sadece istiyorum… İnanınca ve isteyince her şey gerçekleşiyor. Kısacası gençlik, isteklerle yaşanıyor. İsteyin, olsun. Zaman, size engel olmasın, olamasın! Bilgimizle, hayallerimizle, umutlarımızla kendimizi zamanın ilerisine taşıyalım ve de bizimle birlikte olma gücüne, inancına sahip olanları.”
Mustafa Kemal Atatürk’ten Gençlerimize
Yazımda, Türk asker, devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlik için söylediği sözlerden bazılarını vermek istiyorum:
“Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”
'Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.'
'Hayatta tam mutluluk ve esenlik; ancak gelecek kuşakların şerefi, varlığı, esenliği için çalışmakta bulunabilir.'
'Asla şüphe yoktur ki cumhuriyetin gelecek evlatları, bizden daha çok bolluğa ve rahata kavuşmuş ve mutlu olacaklardır. 'Onlara Umut Aşılayalım!
Mustafa Kemal Atatürk’ün de seneler önce dediği gibi ben de önümde dağ gibi duran gençliğe güveniyorum. Onlara güzel bir gelecek bırakmak, onlara umut aşılamak için elimden ne gelirse yapıyorum. Onları hayallerini yaşamaları için yüreklendiriyorum. Onları anlıyorum. Onlara doğruları anlatmaya, deneyimlerimi onlarla paylaşarak seçimlerini yaparken dikkatli olmalarını sağlamaya çalışıyorum. Gençlerimiz, ancak ve ancak bu şekilde kendi doğrularının peşine düşebilir ve kendi seçimlerini yapabilirler.
Bu haber 259 defa okunmuştur

:

:

:

: