TL serbest düşüşte

İktisatbank Piyasa Analizi... “TL serbest düşüşte: TCMB PPK üyesi ve Başkan yardımcıları görevlerinden alındı”

KKTC İktisat Bankası, 14 Ekim 2021’e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
İktisatbank'ın 14 Ekim 2021’e ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

“Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TCMB Başkanı Kavcıoğlu'dan soğuduğu yönünde Reuters haberi ardından her gece resmi gazeteyi bakar olmuştuk. Dün Erdoğan-Kavcıoğlu arasında akşamüzeri düzenlenen yüz yüze görüşme ardından, geceyarısı, TCMB'de görev değişimi yaşandı.

Resmi gazete göre, TCMB Başkan Yardımcısı Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük; Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi Abdullah Yavaş görevlerinden alındı. Başkan Yardımcısı pozisyonuna Taha Çakmak (BDDK'da görev yapıyordu), PPK üyeliğine ise İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Sosyal medyada, PPK üyesi Abdullah Yavaş'ın, geçen ay gerçekleştirilen faiz indirimi kararında, katılımcılar arasında adının geçmemesi, dedikodu mekanizmasını çalıştırarak faiz indirimi yönünde oy kullanmak istemediği söylentilerine neden olmuştu. Benzer bir şekilde, Başkan Yardımcısı Tümen'in de adı, 'soğuma' haberleri ardından Kavcıoğlu'nun yerine geçiyordu.

Takdir edersiniz ki, tüm merkez bankalarından isimlerden ziyade kurumsal kimlik ve bağımsızlık çok önemlidir. TCMB'nin son yıllarda bu yönde iyi bir sınav verememesi ve süregelen kredibilite kaybı veya aşınma ile gece geç saatlerde USDTRY kuru 9,20 seviyesini yükselerek bilinmeyen sularda yeni ufuklara yelken açtı!”
Bu haber 1131 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER