BİR AKARYAKIT KRİZİ EKSİKTİ

Dağıtımcı firmalar, yükselen dövizin pompalaya yansıması beklentisiyle istasyonlara akaryakıt vermedi. Ülkede kelimenin tam manasıyla akaryakıt krizi yaşandı.

Dağıtımcı firmalar, yükselen dövizin pompalaya yansıması beklentisiyle istasyonlara akaryakıt vermedi. Ülkede kelimenin tam manasıyla akaryakıt krizi yaşandı. Halk akaryakıt alabilmek için benzin istasyonlarına akın etti. Bazı istasyonlar kısa sürede stoklarını tüketti. Ülkede bir çok benzin istasyonu kapısına kilit vurdu. Benzincilerin önünde uzun kuyruklar oldu. Benzinciler Birliği, “Son yapılan zam sonrası kurda yine artış yaşandı. Birkaç gün içinde yeni zam kaçınılmaz” açıklaması yaptı. Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ise, Rekabet Kurulu'nun piyasaya akaryakıt dağıtımı yapmayan iki firma hakkında soruşturma başlatacağını açıklayarak, bugün sorunun çözülebileceğini söyledi.Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, akaryakıt sağlayan 2 firmanın dövizdeki artış nedeniyle pompa fiyatının değişmesini istediğini ifade ederek, “Son yapılan zam sonrası kurda yine artış yaşandı. Birkaç gün içinde yeni zam kaçınılmaz” dedi.

“DOLAR YÜKSELDİ, POMPA FİYATININ DA YÜKSELMESİNİ İSTİYORLAR”

“Dağıtımcı firmalar neden akaryakıt vermiyor?” sorusunu yanıtlayan Çağdal, “Dolar yükseldi, pompa fiyatının da yükselmesini istiyorlar” cevabını verdi. 21 gün arayla benzin fiyatlarının ayarlandığını ifade eden Çağdal, bu ayarlamanın TL’nin döviz karşısındaki hareketlerine ve uluslararası petrol fiyatlarına göre yapıldığını belirtti.

“YENİ ZAM KAÇINILMAZ”

Çağdal, son yapılan zam sonrasında da dövizdeki yükseliş nedeniyle yeni zammın kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Çağdal, “Kıbrıs’ın güneyiyle kıyaslayacak olursak, yakıt, kullanılan ürünler arasında en ucuzudur. Süt ve etin fiyatı, Kıbrıs’ın güneyinde daha ucuz” dedi.


HER YERDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Dağıtıcı firmaların, döviz kurlarının yükselmesi sonrası, benzin istasyonlarına akaryakıt, tüp gaz firmalarına ise gaz vermemesi krize neden oldu.
Güne, akaryakıt ve tüp gaz kriziyle uyanan yurttaşlar, krizin büyümesiyle tedirginlik yaşadı. Benzin istasyonlarında oluşan uzun kuyruklarla birlikte, piyasada “tüp gaz bulamama” endişesi yaşayan vatandaşlar, yollara döküldü.

TRAFİK KİLİTLENDİ

Oluşan uzun kuyruklarla birçok bölgede trafiği kilitleme noktasına getirdi.

“AKARYAKIT KRİZİ ÇÖZÜLDÜ”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, dağıtımcı iki firmanın bugün sabah itibarıyla piyasaya yakıt vereceklerini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, akaryakıt krizi hakkında sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Arıklı, dağıtımcı iki firmanın bu sabah itibarıyla piyasaya yakıt vereceklerini açıkladı.
Ekonomi Bakanı Arıklı, açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“Hal bu iken, Bakanlığımız bu tür keyfi kararlara karşı tüketicinin haklarını korumaya çalışırken, muhalefetin ve art niyetli birçok kişinin ısrarla bizi suçlu göstermeye çalışması, bize haksız yere ağır eleştirilerde bulunması anlaşılır bir tutum değildir.

Tüketicilerimiz bu ve buna benzer durumlarda bizlere destek olmazsa, bizlerin de bu mücadeleyi daha fazla sürdürmesi mümkün olamaz. Bu durumda ortada devlet otoritesi kalmaz. Her isteyen kazan kaldırır ve sonunda da istediğini alır. Olan da dar gelirli vatandaşa olur.”

Bu haber 106 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER