YAKIT TEDARİKÇİSİNE ARIKLI’DAN GÖZDAĞI

Akaryakıt ve gaz kriziyle ilgili açıklama yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı, “Müdahale edeceğiz. Önümüzdeki hafta piyasaya yeni aktörler sokmak için lisans duyurusu yapacağız” dedi.

Akaryakıt ve gaz kriziyle ilgili açıklama yapan Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı, “Müdahale edeceğiz. Önümüzdeki hafta piyasaya yeni aktörler sokmak için lisans duyurusu yapacağız” dedi.

DEVLET CİDDİYETİ GEREKLİ

Arıklı, “Son zamanlarda ülkeye akaryakıt ve gaz tedariki sağlayan iki firmanın piyasaya yakıt ve gaz tedarikinde zorluk çıkarması ve aşırı zam talebinin bakanlığı harekete geçirdiğini” bildirdi. Vadili’de düzenlenen etkinlikte konuşan Erhan Arıklı, “Böylesine önemli ve stratejik ürün konusunda piyasayı iki özel firmaya teslim etmek devlet ciddiyeti ile bağdaşmıyor. Bu konuda devletin bir aktör olarak piyasaya müdahale etmesinin kaçınılmaz” dedi.

SERMAYEYE TESLİM OLMAYIZ

Arıklı sözlerini şöyle sürdürdü: 'Akaryakıtta şimdiye kadar yapılamayan bir işi başardık ve otomasyon sistemine geçerek kaçakçılığı önledik. Ama şimdi de bu 2 firma anlaşarak piyasayı konsolide edip fiyatları kontrolleri altında tutmaya çalışıyorlar. Ya istediğimiz kadar zam yaparsınız ya da piyasaya yakıt ve gaz vermeyiz diyorlar. Biz sosyal bir devletiz. Vatandaşımızı sermayeye teslim edemeyiz. 2 Firma piyasayı istedikleri gibi belirleyemezler'

Akaryakıt ve gaz kriziyle ilgili açıklama yapan Enerji Bakanı Arıklı, piyasaya müdahale etmek durumunda olduklarını belirterek, önümüzdeki hafta piyasaya yeni aktörler sokmak için lisans duyurusu yapacaklarını açıkladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Son zamanlarda ülkeye akaryakıt ve gaz tedariki sağlayan iki firmanın piyasaya yakıt ve gaz tedarikinde zorluk çıkarması ve aşırı zam talebinin bakanlığı harekete geçirdiği” ifade edildi.
Açıklamada, Vadilide düzenlenen bir etkinlikte konuşan Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın, böylesine önemli ve stratejik ürün konusunda piyasayı iki özel firmaya teslim etmenin Devlet ciddiyeti ile bağdaşmadığını, bu konuda Devletin bir aktör olarak piyasaya müdahale etmesinin kaçınılmaz olduğunu söylediği kaydedildi.

Arıklı’nın sözlerine yer verilen açıklama şu şekilde devam etti:

'Akaryakıtta şimdiye kadar yapılamayan bir işi başardık ve otomasyon sistemine geçerek kaçakçılığı önledik. Ama şimdi de bu 2 firma anlaşarak piyasayı konsolide edip fiyatları kontrolleri altında tutmaya çalışıyorlar. Ya istediğimiz kadar zam yaparsınız ya da piyasaya yakıt ve gaz vermeyiz diyorlar. Biz sosyal bir devletiz. Vatandaşımızı sermayeye teslim edemeyiz. 2 Firma piyasayı istedikleri gibi belirleyemezler... Bu durumda önümüzdeki hafta piyasaya yeni aktörler sokmak için yeni lisans duyurusu yapacağız. Ayrıca Ekonomi Bakanlığına bağlı yeni bir akaryakıt ve gaz tedarik şirketi kurmak için çalışma başlatacağız. Kurulacak olan bu Şirket, spot piyasadan ucuza akaryakıt ve gaz tedariki sağlayarak hem piyasayı dengeleyecek, hem de Kıb-Tek' e yakıt tedariki sağlayacak...'


SEÇİME HAZIRIZ

YDP’nin önceki akşam düzenlediği katılım ve mazbata töreninde patiye yeni katılan 105 kişinin rozetlerinin takıldığı haberi verildi.

Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) önceki akşam düzenlediği katılım ve mazbata töreninde patiye yeni katılan 105 kişinin rozetleri takıldı ve ilçe yönetiminde görev alanlara mazbataları verildi. Gecede konuşma yapan Genel Başkan Arıklı, 'seçime hazırız' mesajı verdi.

YDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre dün akşam düzenlenen katılım ve mazbata töreninde YDP'ye 105 yeni üye katıldı.

Katılım töreninde bir konuşma yapan Lefkoşa İlçe Başkanı Suphi Asiltürk “Yeniden Doğuş Partisi her zaman teşkilata değer veren, içtihadı önemseyen bir parti olmuştur. Genel Başkanımız da teşkilatların gücüne ve işlevine inanmış bir liderdir. Biz de Genel Başbakanımızın liderliğinde, sizden aldığımız enerjiyle yolumuza devam ediyor ve aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyoruz” şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Enver Öztürk ise YDP olarak Hükümete isteyerek girmediklerini, bu sıkıntıların yaşanacağını çok iyi bildikleri halde memleketi hükümetsiz bırakmamak için mecburen Hükümete girdiklerini söyledi. Öztürk; “YDP üzerine planlı bir algı operasyonu yürütülüyor. Memlekette bütün olumsuzlukların sorumlusu YDP imiş gibi bir hava estiriliyor. Bu algı operasyonunu yıkıp geçmek için sahadayız. YDP seçimlerden sonra Hükümeti kuran parti olacak. Bunu kimse engelleyemez” dedi.
Törende son konuşmayı yapan Genel Başkan Erhan Arıklı “ YDP birçok cephede birden savaşıyor. Tek Milletvekili ve tek bakanlığız ama bu savaştan rakiplerimizi ve düşmanlarımızı hüsrana uğratarak çıkacağız, YDP önümüzdeki dönem ülkenin kaderini, makus talihini yenecek tek partidir” dedi.

Arıklı sözlerine şöyle devam etti;

“Milletimiz adına öncülüğünü, hizmetkârlığını üstlendiğimiz davamızdaki mücadelemizi inşallah önümüzdeki dönemde hep birlikte daha güçlü, çok daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz; buna inancım tam. Bugüne kadar her ne yapmışsak sizler için yaptık, sizler için yapmaya da devam edeceğiz. Bugüne kadar hangi sorunun üstesinden gelebilmişsek, yine sizlerin duası, desteği sayesinde geldik. Biz sizlerin için çalıştıkça, gayret ettikçe, ter döktükçe halkımız bize daha çok sahip çıktı. Bu anlayışla gecemizi gündüzümüze katarak ekonomiden altyapıya, sanayiden ticarete kadar her alanda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız.”

Bu haber 92 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER