Tam bir çöküş yaşıyoruz

Ülke siyaseten de, ekonomik olarak da, ahlaken de iflasın eşiğine geldi. Her alanda yozlaşma aldı başını gidiyor.

Ülke siyaseten de, ekonomik olarak da, ahlaken de iflasın eşiğine geldi. Her alanda yozlaşma aldı başını gidiyor.
Meseleye ilk olarak ekonomik açıdan bakarsak en önemli gösterge ay sonunda 13. maaşları bile ödeyemeyecek duruma gelişimizi gösterebiliriz.
Maliye kamu borçlanmasına gidemiyor çünkü yasa gereği bütçe açığının belli bir oranında borçlanabilme limitini doldurdu.
Maliye şu anda ancak 30 Milyon TL civarı borçlanabilir durumda. Bu miktar ise hiçbir ödemeye yetmiyor.
Ay sonu maaş krizinin bir şekilde aşılabilmesi umulurken, bir ay sonra gündeme gelecek 13. maaşa ise Maliye’nin şu anki kaynaklarının yetmesi mümkün değil.
Yani artık taşıma suyla da değirmen dönüyor.
Siyaseten çöküşümüzü ele alırsak, burada da en önemli gösterge Meclis’te milletvekillerinin haftalardır köşe kapmaca oynayarak ülkeyi kaosa sürüklemeleridir.
İki haftadır toplanamayan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, bugün bir kez daha toplanmayı deneyecek.
Gündemde Genel Tarım Sigortası Fonu Yasa Tasarısı ve Muhaceret Yasa Tasarısı bulunuyor.
Bu yasalardan ilki çiftçiye kuraklık ödemesinin yapılabilmesi için, ikincisi de parçalanmış ailelerin kavuşabilmesi için şart.
Ancak ne yazık ki bu milletin vekillerinin öncelikli gündemleri şu an için değil gibi görünüyor.
Ahlaki çöküş meselesine gelince son günlerde peş peşe ortaya çıkan video skandallarına bir de ticari ahlaktan yoksun bazı sermaye sahiplerinin ülkeyi akaryakıt kriziyle karşı karşıya bırakmasını ekleyebiliriz.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, “2 firma anlaşarak piyasayı konsolide edip fiyatları kontrolleri altında tutmaya çalışıyorlar. Ya istediğimiz kadar zam yaparsınız ya da piyasaya yakıt ve gaz vermeyiz diyorlar. Biz sosyal bir devletiz. Vatandaşımızı sermayeye teslim edemeyiz. 2 Firma piyasayı istedikleri gibi belirleyemezler” diye rest çekti.
Ancak bundan bir sonuç elde edilecek mi göreceğiz.
Aslında ülkeyi bu çöküş noktasına getiren de biziz. Bunca yıldır yaptığımız hatalar bizi bu noktaya getirdi. Ancak hatanın neresinden dönersek kardır demiş atalarımız. Aksi halde yolumuz karanlık. Bizden söylemesi…

Bu haber 7535 defa okunmuştur

:

:

:

: